W przeprowadzonym w ostatnich dniach referendum ponad 97 proc. górników z Kompanii Węglowej i Południowego Koncernu Węglowego opowiedziało się za generalnym strajkiem solidarnościowym w regionie.
Frekwencja w referendum strajkowym przeprowadzonym w zakładach Kompanii Węglowej wynosiła blisko 60 proc. – poinformował Jarosław Grzesik, szef górniczej "Solidarności". Jednak są to wyniki z 18 spośród 21 kopalń i zakładów Kompanii. Pełne wyniki poznamy po niedzieli, gdy zakończy się głosowanie w kopalni Ziemowit w Lędzinach. Jednak, zdaniem szefa górniczej „S”, wyniki nie powinny się już znacząco zmienić.
W kopalniach najwyższą frekwencję, ponad 70 proc. zatrudnionych, zanotowano w KWK Pokój. Po 68 proc. w KWK Bobrek-Centrum i Zakładzie Górniczym Piekary, 66 proc. w kopalni Brzeszcze. – To bardzo dobry wynik, bo mamy w tym okresie dość wysoką absencję w pracy spowodowaną m.in. sezonem grypowym – ocenia Stanisław Kłysz, wiceprzewodniczący górniczej "Solidarności". Najwyższe poparcie dla strajku zanotowano w kopalni Brzeszcze. Ponad 99 proc. głosujących powiedziało: „Tak”.
Wysoka była również frekwencja w innych zakładach spółki. W Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym w referendum wzięło udział ponad 85 proc. załogi, a 99 proc. poparło strajk. W Zakładzie Górniczych Robót Inwestycyjnych, gdzie frekwencja wyniosła 78 proc., aż 97 proc. głosujących poparło strajk.
– Tak wysokie poparcie dla strajku pokazuje, że górnicy mają świadomość zagrożeń, jakie stoją przed gospodarką w naszym regionie. Górnictwo, energetyka, przemysł to system naczyń połączonych. Kryzys w jednej branży oznacza problemy w innych branżach. Dlatego wspólnie chcemy przekonać rząd, aby wreszcie podjął działania wspierające polski przemysł z korzyścią dla wszystkich branż – mówi o wynikach w PKW Waldemar Sopata, przewodniczący tamtejszej "Solidarności".
Podczas referendum w PKW, podobnie jak w Kompanii Węglowej, były zbierane podpisy pod Europejską Inicjatywą Obywatelską w sprawie zawieszenia pakietu klimatyczno-energetycznego UE. – Pracownicy branży górniczej, energetycznej, przemysłu energochłonnego zdają sobie sprawę, jak groźne skutki niesie ten pakiet dla ich miejsc pracy i dla budżetów domowych. Kwestia ochrony przed skutkami unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego to zresztą jeden z postulatów strajkowych – dodaje W. Sopata.
Południowy Koncern Węglowy wchodzi w skład Grupy Tauron. Zatrudnia blisko 6 tys. osób w dwóch kopalniach – w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie i w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu
15 stycznia rusza referendum w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, a 17 stycznia w Katowickim Holdingu Węglowym. Głosowanie trwa też w energetyce i ciepłownictwie.