Sprzymierzeniec miasta

Bp Tadeusz Szurman odebrał honorowe obywatelstwo Katowic.

Proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach bp Tadeusz Szurman odebrał w czwartek tytuł honorowego obywatela tego miasta. O jego nadaniu zdecydowali w grudniu miejscy radni – w wyrazie wdzięczności za 20-letnie zaangażowanie bp. Szurmana w sprawy Katowic.

Bp Szurman jest 17. honorowym obywatelem Katowic. Przyjętą w grudniu jednogłośnie uchwałę o przyznaniu mu tego wyróżnienia zaproponował prezydent miasta Piotr Uszok. Jak mówił w czwartek, od lat współpracuje z duchownym, obserwując i doceniając jego aktywność. "Można by zasług mnożyć długo, ale odbieram osobę biskupa jako wyjątkowego sprzymierzeńca naszego miasta, zatroskanego o jego rozwój” – podkreślił.
 
W laudacji literaturoznawczyni prof. Grażyna Szewczyk z Uniwersytetu Śląskiego zaznaczyła m.in., że bp Szurman „łączy dar sprawnego duszpasterskiego kierowania ze zdolnością do inspirowania i kierowania zadaniami”, a jego działania „zostawiają trwały ślad w przestrzeni Katowic”.
 
Sam nagrodzony przyznał, że jest wzruszony nagrodą, choć – jak zaznaczył – „życiowo jest na etapie, gdy nie są mu specjalnie potrzebne wyróżnienia czy uznanie”. Rozważając przyjęcie honorowego obywatelstwa Katowic, postanowił jednak – jak wyznał – potraktować je z jednej strony jako zobowiązanie dla niego samego, a z drugiej – jako dowartościowanie całego środowiska na Górnym Śląsku, które przez lata, zwłaszcza po II wojnie światowej, nie mogło na docenienie liczyć.
 
Bp Szurman zaakcentował, że w historii, ale i teraźniejszości Katowic społeczność ewangelicka ma szczególne znaczenie. Przypomniał postaci współzałożycieli miasta: właściciela dóbr na tym terenie Huberta von Thiele-Wincklera, zarządcę Friedricha Grundmanna i pierwszego przewodniczącego rady miasta Richarda Holtzego. W okresie międzywojennym wskazał m.in. na architekta Tadeusza Michejdę, a po wojnie – na kierującego Filharmonią Śląską Karola Stryję oraz założyciela i kierownika zespołu „Śląsk” Stanisława Hadynę. Zaznaczył, że także dzisiaj do jego parafii należą osoby wybitne.
 
Honorowy obywatel Katowic mówił, że pochodząc ze Śląska Cieszyńskiego jest Polakiem, jako że ziemia ta walczyła o polskość - a równocześnie zawsze czuł się Górnoślązakiem. – Od kiedy zamieszkałem w Katowicach, kocham to miasto i szanuję jego mieszkańców – zaznaczył. Zwracając się do obecnego na uroczystości metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, wskazał, że "to, co dzieje się w mieście, zależy od ludzi, których staramy się wraz z metropolitą śląskim budować – pewną duchowość, która wpływa na rodzaj życia”. Dziękując abp. Skworcowi za dobrą współpracę, podkreślił, że stosunki między oboma wyznaniami w Katowicach zawsze układały się w taki sposób.
 
Bp Tadeusz Szurman urodził się w 1954 r. w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim. Ordynowany na duchownego luterańskiego w 1978 r., był proboszczem parafii w Świętochłowicach i Rudzie Śląskiej-Wirku, administratorem parafii w Zabrzu; od 1993 r. jest proboszczem parafii katedralnej w Katowicach.
 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..