Nowy numer 33/2018 Archiwum

Tauron ostrzega

Dostawca energii informuje klientów o działaniach naciągaczy i rozpoczyna kampanię przeciwko nim pod hasłem "Bezpieczniki Taurona".

Każdego miesiąca do Taurona zgłasza się z prośbą o pomoc prawie 2 tys. klientów, którzy zostali nakłonieni do podpisania niekorzystnych umów z nowym sprzedawcą energii. By pomóc osobom oszukanym i ostrzec innych klientów przed naciągaczami, dostawca prądu rozpoczyna kampanię „Bezpieczniki Taurona”.

Liczba oszukanych klientów wzrasta z miesiąca na miesiąc. Nieuczciwi handlowcy składają klientom obietnice bez pokrycia i nie przekazują pełnych informacji na temat kosztów, które będą obciążały klienta po podpisaniu umowy z nowym sprzedawcą energii. – Staramy się pomóc oszukanym. Chcemy jednak, aby nasi klienci byli mądrzy przed szkodą, dlatego rozpoczynamy kampanię „Bezpieczniki Taurona” – informuje Grzegorz Lot, wiceprezes zarządu Tauron Sprzedaż.

Celem kampanii pod hasłem „Stop naciągaczom – podpisuję tylko uczciwe umowy” jest przekazanie klientom wiedzy na temat praw konsumenta na rynku energii. – Z przydatnymi informacjami i ostrzeżeniami chcemy dotrzeć przede wszystkim do osób starszych. To one najczęściej stają się ofiarami oszustów – tłumaczy G. Lot. Walkę o ochronę praw klientów rozpoczęła konferencja naukowa „Pozycja konsumenta na rynku energii elektrycznej”, która odbyła się 10 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Organizatorami spotkania byli Towarzystwo Obrotu Energią oraz UE w Katowicach. Patronat nad konferencją objął Tauron. Prelegenci – m.in. przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rzecznicy praw konsumentów oraz TOE i UE w Katowicach – dyskutowali o edukacji rynkowej konsumentów.

Aby klienci nie dawali się oszukać naciągaczom i dokonywali świadomych wyborów na rynku energii, Tauron przygotował kampanię informacyjną w mediach. Jej twarzą jest Dorota Kolak, aktorka znana z popularnych seriali, m.in. „Barwy szczęścia” i „Przepis na życie”. Wybór był nieprzypadkowy. – Dorota Kolak postrzegana jest jako zdecydowana kobieta, wzór zachowań w trudnych sytuacjach. Jesteśmy przekonani, że właśnie taka osoba pomoże nam przekonać klientów, że warto być ostrożnym przy podpisywaniu umów – uważają twórcy kampanii.

Spoty emitowane będą w stacjach telewizji regionalnych oraz na antenie lokalnych rozgłośni Polskiego Radia. Kampanię w radiu i telewizji wspierać będą informacje w lokalnej prasie. Firma przygotowała również "Poradnik konsumenta". Są w nim zawarte m.in. zasady, którymi warto kierować się podczas podpisywania umów:

1. MÓJ DOM MOJĄ TWIERDZĄ. Nie wpuszczaj do domu osób, których nie znasz. Jeśli zamierzasz kogoś wpuścić – sprawdź, czy jest tym, za kogo się podaje.

2. WYBIERZ MĄDRZE. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją przeczytaj.

3. POŚPIECH ZŁYM DORADCĄ. Pamiętaj, że masz prawo odstąpić od umowy podpisanej w domu do 10 dni od jej zawarcia.

Każdy klient może wybrać firmę, która będzie mu świadczyła usługę sprzedaży energii elektrycznej. – Zanim podpiszemy umowę z nowym sprzedawcą, trzeba koniecznie sprawdzić, jaka to firma i jak można się z nią kontaktować – podkreśla G. Lot. Warto też pytać o wszystkie składniki opłat, a nie tylko o cenę energii. Niektóre firmy naliczają np. opłaty za wysłanie przypomnienia o niezapłaconym rachunku. Trzeba też sprawdzić, czy przedstawiona przez nowego sprzedawcę oferta odpowiada indywidualnym potrzebom. Warto pamiętać, że dodatkowe usługi, np. ubezpieczenia, skutkują większymi rachunkami.

Wolny rynek sprzedaży energii elektrycznej przyniósł klientom korzyści, ale też niesie ze sobą pewne zagrożenia. – Niektórzy sprzedawcy energii coraz częściej stosują nieuczciwe praktyki, które uderzają w konsumentów. Z tego powodu kampanię „Bezpieczniki Taurona” prowadzić będziemy tak długo, jak tylko będzie potrzeba. Jako firma odpowiedzialna społecznie, czujemy się w obowiązku dotrzeć do każdego naszego klienta z informacją o prawach konsumenta oraz na bieżąco ostrzegać przed działaniami naciągaczy i oszustów – zaznacza G. Lot.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • mslazok
  11.12.2012 09:21
  Moim zdaniem wiele firm energetycznych w tym i Tauron jest takim samych "oszustem". Wykorzystując istniejące Prawo Energetyczne dyktują warunki trudne do przyjęcia. Starają się ukrywać opłaty dodatkowe. Stosują odpowiednie nazwy produktów sugerujące niskie opłaty. Aktualna strona Taurona to kpina. Zapytanie o ofertę i szczegółowe dane dot. oferowanych produktów w Tauron to totalne nieporozumienie, brak jakichkolwiek informacji. Propozycja kontaktu z ich infolinią kończy się stwierdzeniem "proszę wysłać pismo". Wysłanie pisma pozostaje bez odpowiedzi ze strony Tauron. :) GN- sugeruję przyjrzeć się dokładniej sposobowi działania firm dystrybutorów energii elektrycznej na terenie tego kraju. Nawet UOKiK pisze, o tym, że Prawo Energetyczne nie chroni w żaden sposób klientów tych firm. Głośna sprawa oszustów, inkasentów ENEI nie wniosła niczego nowego.
  doceń 0
 • Moralitet
  17.12.2012 12:05
  Trochę nie rozumiem takich komenatarzy. Przecież firma realizuję tę kampanię, by chronić ludzi przed oszustami. To jak najbardziej moralne zachowanie, wręcz wzorowe! Jest coś takiego, jak CSR - społeczna odpowiedzialność biznesu, w której firmy dostrzegając problemy społeczne starają się im przeciwdziałać. Równie dobrze Tauron mógł wydać te pieniądze na normalną kampanię sprzedażową. Wzamian edukuje konsumentów. Co zaś się tyczy kwestii zbyt szczegółowych informacji - to właśnie przywołane prawo energetyczny nakłada na firmy obowiązek dzielenia ceny na tysiące podpunktów, z których Kowalski często niewiele rozumie. Ustawodawca chciał, by klient widział za co płaci. No ale ustawodawcy nie wywszło, a firma ma związane ręce, bo musi przestrzegać prawa. I tak w kółko.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama