Dostawca energii informuje klientów o działaniach naciągaczy i rozpoczyna kampanię przeciwko nim pod hasłem "Bezpieczniki Taurona".
Każdego miesiąca do Taurona zgłasza się z prośbą o pomoc prawie 2 tys. klientów, którzy zostali nakłonieni do podpisania niekorzystnych umów z nowym sprzedawcą energii. By pomóc osobom oszukanym i ostrzec innych klientów przed naciągaczami, dostawca prądu rozpoczyna kampanię „Bezpieczniki Taurona”.
Liczba oszukanych klientów wzrasta z miesiąca na miesiąc. Nieuczciwi handlowcy składają klientom obietnice bez pokrycia i nie przekazują pełnych informacji na temat kosztów, które będą obciążały klienta po podpisaniu umowy z nowym sprzedawcą energii. – Staramy się pomóc oszukanym. Chcemy jednak, aby nasi klienci byli mądrzy przed szkodą, dlatego rozpoczynamy kampanię „Bezpieczniki Taurona” – informuje Grzegorz Lot, wiceprezes zarządu Tauron Sprzedaż.
Celem kampanii pod hasłem „Stop naciągaczom – podpisuję tylko uczciwe umowy” jest przekazanie klientom wiedzy na temat praw konsumenta na rynku energii. – Z przydatnymi informacjami i ostrzeżeniami chcemy dotrzeć przede wszystkim do osób starszych. To one najczęściej stają się ofiarami oszustów – tłumaczy G. Lot. Walkę o ochronę praw klientów rozpoczęła konferencja naukowa „Pozycja konsumenta na rynku energii elektrycznej”, która odbyła się 10 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Organizatorami spotkania byli Towarzystwo Obrotu Energią oraz UE w Katowicach. Patronat nad konferencją objął Tauron. Prelegenci – m.in. przedstawiciele Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rzecznicy praw konsumentów oraz TOE i UE w Katowicach – dyskutowali o edukacji rynkowej konsumentów.
Aby klienci nie dawali się oszukać naciągaczom i dokonywali świadomych wyborów na rynku energii, Tauron przygotował kampanię informacyjną w mediach. Jej twarzą jest Dorota Kolak, aktorka znana z popularnych seriali, m.in. „Barwy szczęścia” i „Przepis na życie”. Wybór był nieprzypadkowy. – Dorota Kolak postrzegana jest jako zdecydowana kobieta, wzór zachowań w trudnych sytuacjach. Jesteśmy przekonani, że właśnie taka osoba pomoże nam przekonać klientów, że warto być ostrożnym przy podpisywaniu umów – uważają twórcy kampanii.
Spoty emitowane będą w stacjach telewizji regionalnych oraz na antenie lokalnych rozgłośni Polskiego Radia. Kampanię w radiu i telewizji wspierać będą informacje w lokalnej prasie. Firma przygotowała również "Poradnik konsumenta". Są w nim zawarte m.in. zasady, którymi warto kierować się podczas podpisywania umów:
1. MÓJ DOM MOJĄ TWIERDZĄ. Nie wpuszczaj do domu osób, których nie znasz. Jeśli zamierzasz kogoś wpuścić – sprawdź, czy jest tym, za kogo się podaje.
2. WYBIERZ MĄDRZE. Zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją przeczytaj.
3. POŚPIECH ZŁYM DORADCĄ. Pamiętaj, że masz prawo odstąpić od umowy podpisanej w domu do 10 dni od jej zawarcia.
Każdy klient może wybrać firmę, która będzie mu świadczyła usługę sprzedaży energii elektrycznej. – Zanim podpiszemy umowę z nowym sprzedawcą, trzeba koniecznie sprawdzić, jaka to firma i jak można się z nią kontaktować – podkreśla G. Lot. Warto też pytać o wszystkie składniki opłat, a nie tylko o cenę energii. Niektóre firmy naliczają np. opłaty za wysłanie przypomnienia o niezapłaconym rachunku. Trzeba też sprawdzić, czy przedstawiona przez nowego sprzedawcę oferta odpowiada indywidualnym potrzebom. Warto pamiętać, że dodatkowe usługi, np. ubezpieczenia, skutkują większymi rachunkami.
Wolny rynek sprzedaży energii elektrycznej przyniósł klientom korzyści, ale też niesie ze sobą pewne zagrożenia. – Niektórzy sprzedawcy energii coraz częściej stosują nieuczciwe praktyki, które uderzają w konsumentów. Z tego powodu kampanię „Bezpieczniki Taurona” prowadzić będziemy tak długo, jak tylko będzie potrzeba. Jako firma odpowiedzialna społecznie, czujemy się w obowiązku dotrzeć do każdego naszego klienta z informacją o prawach konsumenta oraz na bieżąco ostrzegać przed działaniami naciągaczy i oszustów – zaznacza G. Lot.