W Polsce przeciętny gracz automatów jest 33-letnim mężczyzną. Posiada wykształcenie średnie (59 proc.) oraz prowadzi samotne życie (64 proc.).
Hazard odpowiada na pilne poszukiwania przez człowieka form zabawy z losem i niepewnością. Grze zawsze towarzyszy wzrost emocji, napięcia, radości oraz świadomość odrealnienia rzeczywistości. Jednak patologiczny hazardzista nie radzi sobie w sytuacjach stresowych, z lękiem patrzy w przyszłość, jest impulsywny oraz słabo zorganizowany. W swoim życiu poszukuje szybkich zysków osiąganych małym kosztem. Hazard jest jedynym polem, na którym może osiągnąć sukces.
Nałogowa gra często staje się przyczyną samobójstw (18-krotnie większe prawdopodobieństwo), depresji, rozpadu rodziny oraz przestępstw. Hazard czasem uwarunkowany jest genetycznie. Przyczyną nałogu mogą być także brak poczucia wsparcia społecznego oraz traumatyczne przeżycia. W profilaktyce hazardu stosuje się podobne metody leczenia jak w profilaktyce alkoholowej, tytoniowej czy narkotykowej. Jej skuteczność zależy od powszechności programów edukacyjnych oraz kampanii społecznych.
Współcześnie coraz więcej osób boryka się także z uzależnieniem od komputera, internetu, seksoholizmem, pracoholizmem, zakupoholizmem oraz zaburzeniami odżywiania. To tylko kilka wniosków wypływających z konferencji „Pułapka nowych uzależnień współczesnego człowieka – wyzwanie dla regionalnej polityki społecznej”. Jej uczestnicy, we wtorek 23 października, ukazali aspekty historyczne, społeczne i kulturowe nałogu. Przedstawiono podobieństwa i różnice pomiędzy uzależnieniem od pewnych zachowań a uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Zwrócono uwagę na potrzeby oraz kierunki działań w walce z uzależnieniami na terenie naszego województwa.
W konferencji udział wzięli eksperci różnych dziedzin, w tym ks. prof. Andrzej Zwoliński z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, dr Bohdan Woronowicz, kierownik Ośrodka Terapii Uzależnień w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii, oraz dr Krzysztof Wojcieszek, który brał udział w pracach Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski. Organizatorem projektu był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego. Pieniądze na jego realizację udostępnił Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będący w dyspozycji ministra zdrowia. Projekt skierowano do pracowników samorządów, służby zdrowia, policji, sądownictwa, oświaty, pomocy społecznej, psychologów i terapeutów. Jego głównym zadaniem było pobudzenie świadomości zagrożeń wynikających ze współczesnych uzależnień.