W programie jest m.in. pokaz fireshow i występ Carrantuohill na placu Sejmu Śląskiego, a na koniec dnia pod katowickim pomnikiem Jana Pawła II akt zawierzenia rodzin Maryi.
Dzień Papieski polski Kościół co roku obchodzi w niedzielę poprzedzającą 16 października. To pamiątka wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową 16 października 1978 roku. W tym roku hasło Dnia Papieskiego to: "Jan Paweł II – Papież rodziny".
Rodzinne świętowanie w Katowicach zacznie się już w sobotę 13 października. Oficjalne rozpoczęcie wieczoru zaplanowano na 17.00. Będą koncerty, recytacja tekstów Jana Pawła II o małżeństwie i rodzinie w wykonaniu aktorów Teatru Śląskiego, gawędy o śląskiej rodzinie w wykonaniu laureatów konkursu: „Po naszymu, czyli po śląsku” (od 18.10). O 18.35 ma zacząć się pokaz fireshow pod hasłem "Rozpal ogień miłości", a po nim koncerty zespołów „Carrantuohill” i „Agapetos”. O 20.50 zebrani przejdą pod pomnik Jana Pawła II koło katedry, żeby tam odśpiewać Apel Jasnogórski i zawierzyć swoje rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi.
Następnego dnia, w niedzielę 14 października, będą się w Katowicach odbywać uroczystości nieco bardziej oficjalne, ale również ciekawe. Na Mszy św. w południe w katedrze Chrystusa Króla będzie rozdanych trzysta płonących lampionów. Zostaną zapalone ogniem, które wcześniej przywiezie z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach młodzież z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Te lampiony odbiorą w katedrze rodziny delegaci wszystkich parafii naszej archidiecezji. A w następną niedzielę 22 października ten łagiewnicki płomień zostanie przekazany wiernym we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej.
Z kolei o 20.00 w niedzielę 14 października w katowickiej katedrze utwory Mozarta i Haendla wykonają chór Filharmonii Śląskiej i Śląska Orkiestra Kameralna (wstęp wolny). Przed wszystkimi kościołami archidiecezji i w centrach niektórych miast w tę niedzielę będzie też można złożyć datek na Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która wspiera stypendiami zdolną młodzież z niezamożnych rodzin.
Szczegółowy program obchodów Dnia Papieskiego 2012:
Sobota 13 października (na placu Sejmu Śląskiego)
16.00 – projekt „Dzieci wokół Jana Pawła II” – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów „Jan Paweł II – Papież rodziny”; animacje dla dzieci/pokaz strażacki; śpiewamy Ojcu Świętemu
17.00 – oficjalne rozpoczęcie wieczoru
17.05 – występ Jana Samołyka (wrocławski gitarzysta, wokalista, songwriter)
17.50 – „Słowo Ojca” – teksty bł. Jan Paweł II o małżeństwie i rodzinie w wykonaniu aktorów Teatru Śląskiego w Katowicach
18.10 – „Gawędy o śląskiej rodzinie” w wykonaniu laureatów konkursu: „Po naszymu, czyli po śląsku”.
18.35 – „Rozpal ogień miłości” – pokaz fireshow
18.55 – koncert zespołu „Carrantuohill”
20.00 – występ zespołu „Agapetos”
20.45 – rodzinne światełko dla bł. Jana Pawła II
20.50 – przejście w procesji do pomnika Jana Pawła II (pl. Katedralny)
21.00 – Apel Jasnogórski przy pomniku bł. Jana Pawła II – akt zawierzenia rodzin Niepokalanemu Sercu Maryi (rocznica objawień fatimskich)
Niedziela 14 października (w katedrze Chrystusa Króla)
12.00 – Eucharystia w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w intencji rodzin archidiecezji katowickiej z przekazaniem rodzinom każdej parafii iskry Bożego Miłosierdzia i wiary na progu Roku Wiary oraz aktem zawierzenia rodzin Bożemu Miłosierdziu.
18.00 – inauguracja roku akademickiego w katedrze Chrystusa Króla oraz wręczenie nagrody „Lux ex Silesia” prof. Maciejowi Bieniaszowi.
20.00 – koncert ku czci bł. Jana Pawła II w katedrze Chrystusa Króla
w Katowicach w wykonaniu chóru Filharmonii Śląskiej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela. Wstęp wolny.
Soliści: Elżbieta Kolorz – sopran
Dionizy Madoń – tenor
Michał Schoppa – baryton
Magdalena Pilarczyk – alt
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
W programie: Georg Friedrich Händel – Concerto grosso F-dur op. 6 nr 2; Wolfgang Amadeus Mozart – Missa brevis D-dur KV 194
Istotny element Dnia Papieskiego to zbiórka „Dzielmy się miłością” na fundusz stypendialny Fundacji KEP „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, wspierający zdolną, a pochodzącą z ubogich rodzin młodzież.