Nowy numer 2/2021 Archiwum

Sąd Boży w Katowicach

24 plansze ze zdjęciami wojny polsko-bolszewickiej zawisły w Katowicach.

To wystawa „Sąd Boży 1920. Wojna polsko–bolszewicka” na ulicy Mariackiej w Katowicach. Na zdjęciach widać groźne paszcze armat, polskich żołnierzy czekających w okopie pod Radzyminem na atak bolszewików, pociągi pancerne czy zabawnie wyglądające dzisiaj - a supernowoczesne w 1920 roku - dwupłatowe samolociki, którymi polscy i amerykańscy lotnicy siali popłoch wśród sowieckiej konnicy Budionnego. Bolszewików też widać na zdjęciach. Jest także ciekawy opis wydarzeń i mapki.

Choć wojna polsko-bolszewicka toczyła się daleko od Katowic, to gdyby została przegrana, konsekwencje spadłyby także i na Śląsk. Zatrzymanie Sowietów na linii Wisły, a potem odepchnięcie ich daleko na wschód, było ważne dla przyszłości całej Europy. Z tego powodu lord D'Abernon w okresie międzywojennym wymienił bitwę warszawską w zestawieniu 18. najważniejszych bitew w historii świata.

Wystawę będzie można oglądać w Katowicach do połowy września. Przygotowała ją Oficyna Wydawnicza Volumen. Jej organizatorem w Katowicach jest IPN i Urząd Miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama