Nowy numer 38/2021 Archiwum

Ciągle w akcji

120 fotografii z najbardziej spektakularnych akcji strażaków w minionym dwudziestoleciu – do końca roku w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach można oglądać wystawę, zorganizowaną z okazji 20-lecia Państwowej Straży Pożarnej.

Jubileuszowa ekspozycja czasowa pt. „Ciągle w akcji – 20 lat Państwowej Straży Pożarnej” to  największa w Polsce ekspozycja dokumentująca dwadzieścia lat rozwoju formacji cieszącej się największym zaufaniem społecznym.

Prezentowanych jest tu ponad 120 fotografii z najbardziej spektakularnych akcji w minionym dwudziestoleciu. Ekspozycję podzielono na bloki tematyczne: katastrofy drogowe, kolejowe, budowlane, największe pożary, ratownictwo chemiczne i wysokościowe, akcje zagraniczne (Haiti, Rosja), ratownictwo medyczne oraz powodzie i niecodzienne akcje. Na wystawie można zobaczyć kilka wielkoformatowych powiększeń. Całość uzupełniają autentyczne rekwizyty i elementy przestrzenne (wizualizacja wypadku drogowego).

Jednym z elementów wystawy jest - zbudowana specjalnie na potrzeby ekspozycji i zintegrowana z całością -  sala do wyświetlania filmów krótkometrażowych, przedstawiających najsłynniejsze akcje ratowniczo-gaśnicze prowadzone przez PSP.

1 lipca minęło bowiem równo dwadzieścia lat od powołania Państwowej Straży Pożarnej, jej utworzenie poprzedził ogromny wysiłek organizacyjno-przygotowawczy wielu ludzi. Przez kilkanaście miesięcy pracowano nad ustawą o PSP oraz o Ochronie Przeciwpożarowej a  uwieńczeniem tych działań było uchwalenie obu ustaw przez Sejm w dniu 24 sierpnia 1991 r. (weszła w życie w 1992 r.).

Jednym z głównych architektów powołania nowoczesnej formacji był generał brygadier Feliks Dela, zarazem tez i pierwszy Komendant Główny PSP. Feliks Dela ma również kluczowe zasługi dla Centralnego Muzeum Pożarnictwa i Mysłowic. Dzięki jego inicjatywie uratowano w 1993 r. podupadające Muzeum Pożarnictwa, włączył placówkę w struktury PSP, zapewniając jej byt na kolejne lata. Niebawem rozpoczęły się wzmożone inwestycje, dzięki czemu dokończono budowę jednego z największych muzeów w Polsce. W latach 2002-2005 F. Dela pełnił funkcję dyrektora Centralnego Muzeum Pożarnictwa.

Ekspozycja dostępna będzie dla wszystkich zwiedzających do końca roku w godzinach otwarcia CMP. Do dyspozycji każdej grupy zorganizowanej wyznaczony będzie przewodnik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama