Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Szczątki Konstantego Wolnego odnalezione

Szczątki pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego zostały odnalezione we Lwowie.

Archeolodzy znaleźli jego kości w grobowcu Ojców Jezuitów na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Identyfikacja przyniosła potwierdzenie: należą do śp. Konstantego Wolnego. To efekt prac archeologicznych zorganizowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.O odnalezieniu szczątków poinformował w poniedziałek 28 maja Śląski Urząd Wojewódzki.

Konstanty Wolny był marszałkiem Sejmu Śląskiego przez trzy pierwsze kadencje, w latach 1922-35. Urodził się w 1877 r. w Bujakowie koło Mikołowa. Był działaczem narodowym i społecznym na rzecz polskości Górnego Śląska, współpracownikiem Wojciecha Korfantego, współautorem Instytutu Organicznego Województwa Śląskiego. We wrześniu 1939 roku ewakuował się na wschód przed wkraczającymi na Śląsk Niemcami. Wraz z falą uciekinierów dotarł do Lwowa, gdzie współzakładał Śląski Komitet Uchodźców. 9 listopada 1940 r., w wieku 63 lat, zmarł we Lwowie na zawał serca i został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Janowskim.

Prochy marszałka Wolnego mają zostać sprowadzenie do Katowic i pochowane na cmentarzu przy ul. Francuskiej.

Obserwatorem prac archeologicznych była delegacja z województwa śląskiego, z udziałem Konstantego Wolnego - wnuka naszego pierwszego marszałka, oraz wicewojewody śląskiego Stanisława Dąbrowy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama