Nowy numer 39/2022 Archiwum

Świętość albo kryzys

Reforma Kościoła polega na ciągłym zmaganiu się z grzechem. Pismo Święte nazywa to nawróceniem – mówił ks. dr Robert Skrzypczak podczas kolejnego spotkania w ramach „Śląskiego areopagu”.

25 kwietnia wygłosił wykład „Rachunek sumienia z soboru” na Wydziale Teologicznym UŚ. Nazwał w nim Jana Pawła II kluczem do właściwego odczytania Soboru Watykańskiego II. Przypomniał, że również po wcześniejszych soborach wprowadzanie w życie ich postanowień trwało przez dziesiątki lat.

– Po każdym soborze pojawiała się też fala świętości. Dzisiaj albo pojawią się święci, albo Kościół „odbije” współczesność, czyli kryzys – ocenił ks. Skrzypczak. Zauważył również, że po początkowej euforii, a następnie zniechęceniu, obecną fazę recepcji Vaticanum II można określić jako fazę laboratorium.

Prelegent przypomniał, że Jan Paweł II pozostawił 80 tys. stron nauczania, które wyjaśnia i rozwija soborową naukę. Okazją, by wracać do tych tekstów, a także do soborowych konstytucji, dekretów i deklaracji będzie trzynastomiesięczny „Rok wiary”, który rozpocznie się w Kościele 11 października.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy