Metropolia dla Górnego Śląska i części Zagłębia wejdzie w życie 1 lipca tego roku, jej funkcjonowanie rozpocznie się 1 stycznia 2018 r.
- To specyficzny moment, także dlatego, że stanowi on pewne odstępstwo - mówił Andrzej Duda.
- Jako prezydent Rzeczypospolitej nie podpisuję tej ustawy w pałacu prezydenckim w Warszawie, tylko tutaj, w sercu Górnego Śląska, w Katowicach. Dlatego, że jest to ustawa specjalnie dla Górnego Śląska, dla tego regionu, przeznaczona dla tego specyficznego obszaru Polski - wyjaśniał.
- Od '89 roku cały czas słyszeliśmy, (...) że Górny Śląsk jest zaniedbywany, że jest zapominany, że jest eksploatowany, a nie dostaje swojej szansy, jest likwidowany, nie jest modernizowany. (...) Wierzę w to głęboko, że ta sytuacja właśnie w tej chwili ulega radykalnej zmianie - mówił prezydent Polski.
Na spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim obecni byli także parlamentarzyści i samorządowcy z województwa śląskiego oraz abp Wiktor Skworc.
Samorządowców prezydent Duda zachęcał do dobrego współdziałania ponad "tradycyjnymi śląsko-zagłębiowskimi podziałami". Mówił o współpracy w zakresie komunikacji, strategicznego planowania tego, "gdzie produkcja, gdzie przemysł, a gdzie miejsca do wypoczynku, gdzie rekreacja, a gdzie szanse rozwojowe, gdzie obszary mieszkalne a gdzie ciężka produkcja".
Akcentował konieczność rozwoju nowoczesnego, zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przedstawicieli władz województwa prosił, by przy planowaniu budżetu pamiętali także o miastach, które nie wejdą w skład metropolii. Wspomniał o Częstochowie i Bielsku-Białej.
Sejm ustawę metropolitalną dla Górnego Śląska i części Zagłębia prawie jednogłośnie przyjął 9 marca. Za głosowało 432 z 439 posłów. Po podpisaniu przez prezydenta w życie wejdzie dzień po jej publikacji.
Metropolia górnośląska powstanie 1 lipca tego roku, jej działanie rozpocznie się 1 stycznia 2018 r. Ustawa ma przynieść finansowy zastrzyk z budżetu państwa w wysokości 250 mln zł rocznie.
Powstanie metropolii górnośląskiej ma wpłynąć również na sprawny transport, wspólną promocję, czy współpracę w zakresie ustalania przebiegu dróg. Do związku metropolitalnego mają wejść gminy zamieszkane łącznie przez ponad 2 miliony osób. Metropolia obejmie prawdopodobnie 40 gmin.
Po spotkaniu w Katowicach Andrzej Duda odwiedza Rudę Śląską, gdzie złoży wieniec przed tablicą poświęconą górnikom, którzy zginęli w kopalni "Halemba" oraz osobom, które zginęły w zawieruchach wojen i politycznej przemocy. W programie jego wizyty jest także spotkanie z mieszkańcami.
Ustawa z podpisem prezydenta Polski Joanna Juroszek /Foto Gość