• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Filozoficzne wakacje

  Anna Derkowska

  dodane 06.07.2016 11:25

  Czym jest szczęście? Czy piękno jest zawsze widoczne? Dobro i zło - co to takiego? - na te i inne pytania będą szukały odpowiedzi dzieci w bibliotece.

  Kolejny raz Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje „Lato z Książką”. Hasłem tegorocznej edycji jest „W poszukiwaniu Lailonii…”

  - Tytuł zaczerpnęliśmy z „Bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” Leszka Kołakowskiego. Dzieci będą poznawały, czym jest filozofia i jakie pytania są filozoficzne. Odpowiedzi będziemy szukali w otaczającym nas świecie np. w domu, na podwórku, w bibliotece. Przewodnikami literackimi będą m.in. Kołakowski, Oscar Brenifier, Michel Piquemal. Będziemy starali się nauczyć sztuki zadawania właściwych pytań we właściwym czasie - tłumaczyła Magdalena Nowak z Działu Metodyki, Analiz i Promocji MBP w Katowicach.

  - To już moje kolejne wakacje w bibliotece. Na pierwsze przyprowadziła mnie mama. Teraz sama jej przypominam, by mnie zapisała - mówiła 10-letnia Ala, z Filii nr 14.

  - A ja jestem po raz pierwszy. I bardzo mi się podoba. Dziś mamy zajęcia z origami. Najpierw robiliśmy wybrane figury, a teraz uczymy się wszyscy składać żurawia - dodała Emilka, z tej samej filii.

  - W tym roku zaczęliśmy zajęcia nietypowo. Ponieważ bardzo zależało nam na warsztatach z origami, a nie było innych terminów, wiec dziś jesteśmy w Pałacu Młodzieży. Natomiast jutro zrobimy sobie filozofowanie w ogrodzie - tłumaczyła Grażyna Richter z Filii nr 14.

  Natomiast w Filii nr 16 dzieci najpierw poznawały filozofów. Później uczyły się japońskiej sztuki czytania dla dzieci, czyli teatru ilustracji Kamishibai. Następnie malowały księgę uczuć.

  - Ja wybrałam radość. Namalowałem siebie i świecące słońce. Pani bibliotekarka powiedziała, że to bardzo wesoły rysunek - mówił Adaś.

  - Mamy swój statek, którym mamy dopłynąć do Lailonii. Nazwaliśmy go Atena, na część greckiej bogini mądrości - tłumaczyła 12-letnia Oliwia.

  „Lato z Książką” odbywa się w lipcu i w sierpniu, od wtorku do czwartku w godzinach 11.00-14.00.

  Wszystkie zajęcia na miejscu są bezpłatne. Biblioteka nie zapewnia biletów komunikacji miejskiej. Rodzice muszą wyrazić pisemną zgodę na uczestnictwo dzieci w spotkaniach w Bibliotece.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół