Abp Wiktor Skworc przewodniczył w auli Wydziału Teologicznego ostatniej, jedenastej, sesji plenarnej II Synodu Archidiecezji Katowickiej.
W słowach powitania podziękował sekretariatowi i wszystkim członkom synodu za wykonaną pracę.
– Z sercem pełnym uznania i wdzięczności chciałbym wraz z wami podziękować Panu, który nam w naszej synodalnej pracy towarzyszył i prowadził nas światłem Ducha Świętego! W duchu kolegialności i synodalności przeżyliśmy naprawdę doświadczenie synodu, drogi solidarnej, wspólnego pielgrzymowania – powiedział abp Skworc. Jednocześnie zapowiedział 9-letnią nowennę jako przygotowanie do jubileuszu 100-lecia archidiecezji. Ma to być czas realizowania uchwał synodalnych.
Podczas obrad głosowano nad projektami Komisji ds. Młodzieży, Podkomisji ds. Mediów oraz Komisji ds. Duszpasterstwa.
O obecności Kościoła w mediach i konieczności większej współpracy między parafiami mówił ks. Sebastian Kreczmański, przewodniczący Podkomisji ds. Mediów. Wspomniał o systemie zarządzania treścią. Powstaje on w ramach Instytutu Gość Media. – Jego celem – jak wyjaśniał – jest scalenie działań na poziomie parafii i archidiecezji oraz usprawnienie przepływu informacji między różnymi instytucjami kościelnymi. To pozwoli na szybkie reagowanie na wydarzenia dziejące się w parafiach czy ruchach Kościoła.
– Dyskusje nad ostatnim projektem dokumentu, przygotowanym przez Komisję ds. Duszpasterstwa, były bardzo burzliwe – powiedział jej przewodniczący, bp Adam Wodarczyk. – Problem dnia dzisiejszego polega na tym, że wyprodukowaliśmy pokolenie biernych widzów, a nie aktywnych graczy. Znamy reguły gry, ale nie gramy. Potrzebna jest właściwa wizja Kościoła jako wspólnoty wspólnot. Model ten powstał w latach 70. ubiegłego stulecia, jednak nie został on jeszcze w pełni zrozumiany i przyjęty – dodał.
– Cieszę się, że posoborowa wizja Kościoła tak bliska słudze Bożemu ks. F. Blachnickiemu, realizowana w Ruchu Światło-Życie, wychodzi z zaścianka oazowego. Dotychczas była ona zbyt marginalizowana, a przecież nie jest zarezerwowana dla jednej tylko grupy. Jej adresatem jest cały Kościół. To znak czasu, który trzeba właściwie odczytać podczas synodu – zauważył Aleksander Bańka.
Podczas obrad sporo mówiono także o naturze misyjnej Kościoła. Abp Skworc przypomniał, że misje są wszędzie tam, gdzie jest człowiek. Przy tej okazji zaapelował, by w uchwałach synodalnych wyraźnie to podkreślić.
Na ostatniej sesji synodalnej byli obecni m. in. ks. Wojciech Wójtowicz, rektor seminarium w Koszalinie, oraz – w charakterze obserwatora – ks. Jakub Jasiak z diecezji tarnowskiej.
Na uroczyste zamknięcie synodu, które będzie miało miejsce w uroczystość Chrystusa Króla, zaprosił sekretarz ks. Grzegorz Strzelczyk.
II Synod Archidiecezji Katowickiej tworzy 238 członków. Pierwsza sesja plenarna odbyła się 14 marca 2015 r., a ostatnia wczoraj. W sumie sesji plenarnych było 11. Dokumenty powstały w ramach prac 19 komisji. Nad całością prac synodalnych czuwała Komisja Główna, a nad zgodnością dokumentów z nauczaniem Kościoła Zespół Teologiczny.