• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Jest nowy rektor Uniwersytetu Śląskiego

  prze

  dodane 15.03.2016 14:13

  Został nim prof. Andrzej Kowalczyk, zajmujący się naukowo hydrogeologią.

  Kolegium Elektorów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wybrało nowego rektora na kadencję 2016-2020 we wtorek 15 marca. Na 194 ważnie oddane głosy prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk otrzymał ich 117.

  Pozostali kandydaci otrzymali: prof. zw. dr hab. Marian Kisiel – 41 głosów, prof. zw. dr hab. Krystian Roleder – 18 głosów, prof. zw. dr hab. Alicja Ratuszna – 17 głosów.

  Urzędowanie na stanowisku Rektora UŚ prof. Andrzej Kowalczyk rozpocznie 1 września 2016 roku.

  Z gminy Krasnosielc na Śląsk

  Wybory wciąż trwają. W przyszłym tygodniu Kolegium Elektorów ma jeszcze wybrać prorektorów.

  66-letni profesor Andrzej Kowalczyk pochodzi z wiejskiej gminy Krasnosielc na północnym Mazowszu, leżącej pomiędzy Przasnyszem a Ostrołęką. Przez większość życia pracował jednak na Uniwersytecie Śląskim, z pięcioletnią przerwą na pracę wykładowcy na uczelniach w Algierii.

  Stopnie magistra i inżyniera zdobył jeszcze w 1973 roku w Warszawie, studiując geologię w zakresie specjalności hydrogeologia i geologia. Po studiach pracował początkowo m.in. w przedsiębiorstwie budownictwa wodnego w Gdańsku. Już w 1975 roku trafił na drugi koniec Polski – do województwa katowickiego.

  Pięć lat w Algierii

  Został asystentem na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z tym mieszczącym się w Sosnowcu wydziałem i tamtejszą Katedrą Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej jest związany do dzisiaj (z jedną przerwą w latach 1986-1991, kiedy wykładał na uczelniach w Algierii). W 2003 roku uzyskał habilitację, a profesorem nauk o Ziemi jest od 2011 roku. Przez ostatnie dwie kadencje był prorektorem UŚ ds. nauki i współpracy z gospodarką.

  Ma spory wkład w rozwój hydrogeologii obszarów zurbanizowanych. To stosunkowo nowy obszar badań w Polsce, najmocniej rozwijany na Uniwersytecie Śląskim. Uczestniczył w badaniach, które na przykładzie okolic Raciborza wyjaśniły fakt, dlaczego w wodach podziemnych pojawia się podwyższona zawartość niklu. To osiągnięcie naukowe o skali międzynarodowej, mające przełożenie na zastosowanie w praktyce. Wyniki zostały opublikowane w „Journal of Hydrology”, jednym z najwyżej notowanych czasopism na liście filadelfijskiej.

  Prof. Andrzej Kowalczyk jest współautorem trzech rozdziałów, poświęconych Górnemu Śląskowi, w monografii pt. „Hydrogeologia regionalna Polski. Wody słodkie”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół