Mama Madzi Buczek wdową konsekrowaną

dodane 04.02.2016 15:26

ks. Sebastian Kreczmański

Bp Adam Wodarczyk w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łaziskach Dolnych konsekrował Pelagię Buczek. To druga wdowa konsekrowana na terenie archidiecezji katowickiej.

Mama Madzi Buczek wdową konsekrowaną   archiwum prywatne Pelagia Buczek jest drugą wdową konsekrowaną w archidiecezji

- Przeżywamy odrodzenie pewnych stanów życia w Kościele. Widzimy, że właśnie w nich jest przyszłość Kościoła - mówił bp Adam Wodarczyk, odpowiedzialny w diecezji katowickiej za życie konsekrowane.

Wprowadzając do uroczystej liturgii konsekracji, ks. Stanisław Puchała przypomniał, czym jest konsekracja wdowy.

- Wdowy, składając według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego wieczysty ślub czystości, konsekrują swój stan życia, aby poświęcić się modlitwie i służbie Kościołowi. Wdowy konsekrowane żyjąc w świecie, urzeczywistniają swoją konsekrację przez szczególną więź z Kościołem partykularnym i powszechnym. Z natchnienia Ducha Świętego ślubują czystość, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami powinny się oddawać pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie - mówił w komentarzu wstępnym.

W homilii bp Wodarczyk podkreślił znaczenie tego stanu życia w Kościele powszechnym. - Kościół chce przyjąć twoje oddanie i prosi pokornie Ojca niebieskiego, aby napełnił cię swoimi darami - mówił.

Jako wzór do naśladowania pomocniczy biskup katowicki przedstawił Maryję, prorokinię Annę oraz inne wdowy, o których mówi Pismo Święte.

- Naśladuj z całą gorliwością Maryję, która - według tradycji - po śmierci swego męża Józefa pozostała sama. (…) Do końca swoich dni, aż do chwalebnego wniebowzięcia, wiernie wypełniała zadania, które Bóg Jej powierzył. (…) Wpatruj się w przykład prorokini Anny i trwaj na osobistej modlitwie. (…) Oddawaj chętnie potrzebującym twój wdowi grosz, którym jest nie tylko pomoc materialna, lecz także piękna służba rodzinie i wspieranie apostolskich dzieł Kościoła - apelował bp Wodarczyk.

Podczas homilii biskup zwrócił się również do najbliższych otaczających konsekrowaną. - Wspierajcie ją swoją modlitwą i zawsze przychodźcie jej z pomocą, kiedy osamotniona w swoim wdowieństwie, będzie jej potrzebowała - mówił.

W uroczystości konsekracji wzięli udział parafianie oraz najbliższa rodzina wdowy. Byli również członkowie wspólnoty "Zacheusz", w której Pelagia Buczek formuje się na co dzień.

Stan wdów konsekrowanych był obecny od początków w Kościele. Wspomina o nim już dokument "Tradycja apostolska" z 218 r. Stan ten bardzo szybko się rozwijał i już w VI wieku był niezwykle rozpowszechniony.

Obrzęd profesji wdowieństwa powstał natomiast w połowie X w. i przetrwał do końca XV w. Wówczas stan wdów zanikł w związku z rozwojem żeńskiego życia zakonnego, zwłaszcza monastycznego.

Współcześnie o stanie wdów konsekrowanych mówią św. Jan Paweł II w posynodalnej adhortacji apostolskiej Vita consecrata oraz Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | BP ADAM WODARCZYK, KONSEKRACJA WDOWY, WDOWA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 magra 11.05.2016 10:10
Witam. Pani Pelagio razem z Córką stanowicie dla wielu osób wzór do naśladowania w trudach życia. Dziękuję za Wasze świadectwo. Byłabym wdzięczna za możliwość nawiązania z Panią Pelagią kontaktu e-mailowego, gdyż mam pewien pomysł działalności dla Pani, który chciałabym osobiście Pani przekazać. W związku z tym, czy mogłaby Pani podać mi adres swojego e-maila. Gdyby Pani mogła, to proszę zajrzeć na mojego katolickiego bloga adres (przyjdzciewszyscy.blox.pl)i wpisać w komentarzach adres swojego e-maila. Adres będzie tylko dla mnie, gdyż komentarze są moderowane i nie zostanie upubliczniony. Pozdrawiam. Szczęść Boże !
Plusów: 0 X 05.02.2016 16:03
Jak p. Magda Buczek była w Medjugorje to Matka Boska powiedziała o niej, że jest wielką apostołką Różańca. Zatem pani Magda będzie najprawdopodobniej błogosławioną a możne nawet i kanonizowaną świętą. Podobnie może być i z jej mamą. Byle wytrwać w świętości do śmierci.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Komentarze do tej dyskusji mogą być dodawane wyłącznie przez osoby zalogowane. Zapraszamy do się lub zapisania.