• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Przyjmijcie łaskę Miłosierdzia

  ap

  dodane 13.12.2015 13:15

  Abp Wiktor Skworc otworzył Bramę Miłosierdzia w katowickiej archikatedrze na znak rozpoczęcia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia.

  W niedzielę 13 grudnia we wszystkich katedrach świata zostały otwarte Bramy Miłosierdzia. Tak chciał papież Franciszek, który w bulli "Misericordiae vultus" ("Oblicze Miłosierdzia"), ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, napisał: "Kościół lokalny będzie bezpośrednio zaangażowany w przeżywanie tego Roku Świętego, jako szczególnego momentu łaski i odnowy duchowej. Jubileusz będzie więc świętowany w Rzymie, tak jak i w Kościołach lokalnych, jako znak widzialny komunii całego Kościoła".

  Również w archikatedrze Chrystusa Króla, przed Mszą św. w samo południe, metropolita katowicki otworzył Drzwi Święte - Bramę Miłosierdzia. Wcześniej z krypty katedry wyruszyła uroczysta procesja.

  Podczas homilii abp Skworc przypomniał, że trzecia niedziela adwentu nazywana jest niedzielą "Gaudete!" ("Radujcie się"). - Dlaczego mamy się radować? - pytał arcybiskup. - Ponieważ ten dzień jest bardzo blisko. I nie chodzi tu o kolejne Święta Bożego Narodzenia, lecz o to, że z każdą mijającą chwilą naszego życia, jesteśmy coraz bliżej dnia Pana, coraz bliżej spotkania z Nim.

  Metropolita katowicki podkreślił, że otwarte drzwi do katedry, do bazylik, sanktuariów, kościołów to symbol otwarcia Boga na człowieka. To także zaproszenie do wejścia w przestrzeń miłości Boga, Jego świętości i miłosierdzia wobec człowieka. - Otwieramy na oścież Bramy Miłosierdzia dla wszystkich, nie wykluczając i nie pomijając nikogo! Czynimy ten gest z nadzieją, że wielu skorzysta z oferty i bogactwa Bożego Miłosierdzia, którego wielkości i uzdrawiającej mocy doświadczamy w sakramencie pokuty i pojednania.

  Abp Wiktor Skworc otwiera Bramę Miłosierdzia w archikatedrze Chrystusa Króla   Abp Wiktor Skworc otwiera Bramę Miłosierdzia w archikatedrze Chrystusa Króla Aleksandra Pietryga /Foto Gość

  Arcybiskup zachęcał, by nie zwlekać z decyzją pojednania z Bogiem, skorzystania z sakramentu spowiedzi. - Decyzja o przyjęciu łaski Bożego Miłosierdzia należy do nas. Podjęta z odwagą, prowadzi do spotkania z Prawdą, która czyni człowieka wolnym od przygniatającego ciężaru grzechów.

  Rok Miłosierdzia to czas budzenia własnej wrażliwości na potrzeby innych i konkretne uczynki miłosierdzia. To też okazja do nawrócenia, otwarcia się na uzdrowienie, jakie ma dla każdego Bóg i czas podjęcia decyzji o przebaczeniu. - Przebaczenie, będące aktem miłosierdzia, staje się mocnym i wymagającym wezwaniem do odpuszczenia drugiemu doznanych zniewag oraz do zakrycia grzechu potęgą miłości - tłumaczył abp Skworc. - Prowadzi do radości, pokoju i ukojenia.

  Na zakończenie Mszy metropolita katowicki udzielił obecnym w katedrze błogosławieństwa z odpustem zupełnym. Natomiast po Eucharystii każdy miał możliwość otrzymać indywidualne błogosławieństwo od kapłana. Księża kreślili znak krzyża na czołach na znak utwierdzenia w wierze, ale także zachęty, by wyjść i świadczyć o Bożym Miłosierdziu w świecie.

  Do 20 listopada 2016 roku w kościołach jubileuszowych (bazylikach, sanktuariach, wyznaczonych kościołach i kaplicach) na terenie całej archidiecezji katowickiej będzie można uzyskać specjalne odpusty. W specjalnym dekrecie na Rok Jubileuszowy abp Wiktor Skworc napisał: "Odpust zupełny mogą uzyskać wierni za każdym razem, gdy odbędą pobożną pielgrzymkę do Drzwi Świętych w wyznaczonych kościołach i kaplicach jubileuszowych i wezmą tam udział w uroczystej celebracji bądź przynajmniej zatrzymają się na odpowiedni czas wypełniony ufną modlitwą, zakończoną wyznaniem wiary, modlitwą za Papieża oraz w intencjach, które nosi on w sercu dla dobra Kościoła i całego świata".

  Lista kościołów jubileuszowych w archidiecezji katowickiej TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół