Świetny aktor rodem z Godowa pod Wodzisławiem Śląskim nagrodzony.
W imieniu Franciszka Pieczki nagrodę odebrał proboszcz z jego rodzinnego Godowa - ksiądz Krzysztof Wrodarczyk.
87-letni aktor nie mógł osobiście odebrać nagrody Lux ex Silesia (Światło ze Śląska). Przysłał swoje podziękowanie. Zebranym na Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego w katowickiej katedrze odczytał je ksiądz K. Wrodarczyk. Franciszek Pieczka w liście przeprosił też zebranych, że sam nie przyjechał do Katowic po tę nagrodę. Było to niemożliwe ze względu na jego obowiązki przy zdjęciach do serialu "Ranczo".
Od Gustlika do Japycza
Laudację na cześć laureata wygłosił prof. Tadeusz Miczka, filmoznawca z Uniwersytetu Śląskiego.
Franciszek Pieczka urodził się w Godowie koło Wodzisławia Śląskiego. Wychowywał się w rodzinie górniczej. W młodości grywał na organach w miejscowym kościele parafialnym. Od najmłodszych lat interesował się kinem. Po maturze podjął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, lecz przeniósł się do warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.
Zadebiutował na ekranie w filmie „Pokolenie” Andrzeja Wajdy. Występował na deskach Teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze i Teatru Ludowego w Nowej Hucie i przez kilkadziesiąt lat Teatru Powszechnego w Warszawie.
Popularność zdobył, grając Gustlika w serialu telewizyjnym „Czterej pancerni i pies”. Zagrał m.in. w „Perle w koronie” i „Paciorkach jednego różańca” K. Kutza, „Rękopisie znalezionym w Saragossie” W.J. Hasa, „Ziemi obiecanej” A. Wajdy i „Jańciu Wodniku” J.J. Kolskiego. W ostatnich latach gości systematycznie na ekranach telewizorów w milionach domów jako Stacho Japycz, jeden z bohaterów serialu „Ranczo”.
Światło ze Śląska
Nagroda Lux ex Silesia tradycyjnie jest wręczana podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego w październiku. Ufundowana została w 1994 r. przez metropolitę katowickiego abp. Damiana Zimonia. Otrzymują ją osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.
Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: Wojciech Kilar, abp Alfons Nossol, Tadeusz Sławek, Henryk Mikołaj Górecki, ks. Remigiusz Sobański, abp Szczepan Wesoły.