• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • "Przystanek Historia": czas start

  jj

  dodane 16.09.2015 12:45

  W Katowicach powstała druga taka, mająca stałą siedzibę, edukacyjna placówka Instytutu Pamięci Narodowej w Polsce.

  "Przystanek Historia" - Centrum Edukacyjne IPN im. Henryka Sławika swoją siedzibę ma w ścisłym centrum miasta, obok przystanku tramwajowego przy ul. św. Jana 10.

  Naprzeciwko mieści się kamienica, w której w okresie międzywojennym mieszkał bohater trzech narodów, Henryk Sławik. A w budynku placówki IPN znajduje się także siedziba Teatru Ateneum.

  Centrum edukacyjne, przeznaczone m.in. dla młodzieży, szkół, instytucji kultury czy środowisk kombatanckich, otwarte będzie od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00.

  - Tworząc Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach, pragniemy, aby stało się ono "oknem wystawowym" i soczewką, poprzez którą będzie można zapoznać się z najważniejszymi przedsięwzięciami naukowymi, edukacyjnymi i wystawienniczymi IPN, nie tylko z Katowic - przyznał w dniu otwarcia placówki Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego IPN.

  W centrum prezentowane będą wystawy przygotowane przez IPN oraz inne instytucje, organizowane w nim będą naukowe konferencje, będzie można tu także nabyć publikacje IPN.

  W najbliższym czasie odbędą się tu dwie konferencje. Pierwsza poświęcona zostanie technologiom IT w okresie PRL, druga - w połowie października - traktować będzie o Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

  Wydarzeniem towarzyszącym otwarciu placówki była prezentacja wystawy "Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945–1970".

  Podczas 15-letniej działalności katowicki Instytut Pamięci Narodowej wydał 92 książki, 3 teki edukacyjne, 7 numerów periodyku popularnonaukowego "CzasyPismo", 10 broszur i katalogów wystaw.

  Pracownicy tego oddziału stale współpracują także z młodzieżą województwa śląskiego, przygotowując specjalne lekcje, projekty, konkursy, debaty oksfordzkie czy rajdy historyczne. W ciągu 15 lat współpracowało z nimi 3200 nauczycieli i prawie 63 tys. uczniów.

  Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN przygotowało także 70 filmowych relacji ze świadkami historii, 30 wystaw własnych, które prezentowane były prawie 440 razy na terenie Polski i 4 razy za granicą.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół