• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Prędkość dozwolona: 30 km/h

  jj

  dodane 06.08.2015 15:28

  Z taką szybkością od 17 sierpnia będą mogły jeździć pojazdy w śródmieściu Katowic. Wtedy zaczynie obowiązywać strefa TEMPO 30.

  Ograniczenie prędkości do 30 km/h dotyczyć będzie śródmieścia między ulicami Mikołowską a Francuską i Dudy-Gracza oraz między A4 i DTŚ.

  Ze strefy wyłączone zostały ulice na relacji północ-południe: Mikołowska, Korfantego od Moniuszki, Kościuszki - od Poniatowskiego, Francuska, Dudy-Gracza oraz na relacji wschód-zachód, ulice: Warszawska do Szkolnej. Szczegóły na mapce poniżej (żeby powiększyć należy kliknąć w zdjęcie).

  Mapka z oznaczeniami strefy TEMPO 30   Mapka z oznaczeniami strefy TEMPO 30 Joanna Juroszek /Foto Gość W dniu wprowadzającym nowe zasady, a więc 17 sierpnia policja przeprowadzi także akcję prewencyjną. Zamiast karać, rozdawać będzie cukierkowe lizaki. Niestety, bardzo szybko pojawią się prawdziwe mandaty.

  - Na początku będziemy się przyglądać, z jaką prędkością poruszają się kierowcy, jak zachowują się w stosunku do pieszych i jak piesi zachowują się w stosunku do kierowców. Od samego początku będziemy piętnować szczególne przypadki - mówi asp. Jacek Prokop z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

  Akcja wymaga montażu 70 znaków na obrzeżach strefy oraz przeprogramowania 13 sygnalizacji świetlnych. Będą też nowe znaki poziome i piktogramy. Koszty tych inwestycji to ok. 150 tys. zł. Z Katowic zniknie ok. 20 już istniejących znaków.

  Strefa w późniejszym okresie wprowadzi kolejne zmiany. Będą to zmiana lub likwidacja części świateł drogowych, wprowadzenie spowalniaczy ruchu: zwężenia drogi, zmiany w sposobie parkowania, szykany, wyniesienia fragmentów ulic. W planach jest także tworzenie skrzyżowań równorzędnych, dróg jednokierunkowych i kontraruchu rowerowego.
   

  Prezydent Katowic Marcin Krupa i "Przebojowa 30"   Prezydent Katowic Marcin Krupa i "Przebojowa 30" Joanna Juroszek /Foto Gość O strefie w czwartek z dziennikarzami rozmawiał m.in. prezydent Katowic, Marcin Krupa. Reklamuje ją także "Przebojowa 30" - czyli materiały promocyjne.

  Na mieszkańców czekają ulotki informacyjne oraz specjalne wydarzenia. Jednym z nich jest piknik na ul. Kościuszki, który odbędzie się 14 sierpnia od 16.00. To m.in. na tej ulicy obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h.

  Na 14 sierpnia zaplanowano też popołudniowy przejazd rowerowy ulicami strefy. 22 sierpnia z kolei odbędzie się Night Biking, również w tempie 30 km/h.

  Strefa, jak mówi Marcin Krupa, ma poprawić jakoś życia mieszkańców śródmieścia. Ma także umożliwić wprowadzenie ruchu rowerowego do centrum miasta.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół