• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Stadion w Tychach przed otwarciem

  prze

  dodane 16.07.2015 16:16

  Nowoczesny Stadion Miejski zostanie w sobotę 18 lipca otwarty w Tychach.

  Ma w pełni zadaszone trybuny na ponad 15 tys. widzów. Będą mogły odbywać się tutaj koncerty, inne wydarzenia artystyczne i kulturalne, oraz – oczywiście – mecze.

  Paradoksem jest, że na tak pięknym i nowoczesnym stadionie, który spełnia wymogi UEFA oraz FIFA, gdzie można organizować rozgrywki europejskich pucharów, mecze będzie rozgrywać drużyna drugoligowa. Miejscowy GKS Tychy jeszcze na początku czerwca był w I lidze, ale walkę o utrzymanie się w niej przegrał w barażach z drużyną Dolcan Ząbki. Pytanie, czy nowy stadion będzie się zapełniał na meczach II ligi, pozostaje otwarte.

  Stary, ponad 40-letni stadion w Tychach został zburzony na początku 2013 roku. Nowy wzniesiono za 129 mln zł. Mieszczą się w nim m.in. dwupoziomowa restauracja i sale konferencyjne. Przed stadionem powstał parking dla ponad 300 samochodów.

  Mecz otwarcia na nowym stadionie z GKS Tychy rozegra towarzysko z FC Koeln. Stanie się to w sobotę 18 lipca o godz. 15.30. Wybór rywala nie jest przypadkowy – GKS Tychy grał już z FC Koeln w czasie swojego jedynego występu w europejskich pucharach w 1976 roku, po sensacyjnym zdobyciu wicemistrzostwa Polski. Tyszanie nie dali wtedy rady naszpikowanej gwiazdami (Wolfgang Overath, Dieter Mueller, Harald Schumacher) drużynie z Kolonii. Przegrali 0:2 na wyjeździe i zremisowali 1:1 w rewanżu na Stadionie Śląskim (bo stary stadion w Tychach nie nadawał się na organizację meczu tej rangi).

  Razem z obecną drużyną FC Koeln ma przylecieć do Tychów także kilku piłkarzy, którzy grali w tamtych dwóch meczach w 1976 roku. Spotkanie z nimi, a także tyskimi wicemistrzami Polski sprzed 39 lat ma uświetnić otwarcie Stadionu Miejskiego.

  Nowy stadion spełnia wymogi UEFA oraz FIFA - można na nim organizować mecze międzynarodowe i rozgrywki europejskich pucharów   Nowy stadion spełnia wymogi UEFA oraz FIFA - można na nim organizować mecze międzynarodowe i rozgrywki europejskich pucharów Przemysław Kucharczak /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • MarcinB-om
   18.07.2015 14:05
   Przede wszystkim stadion przedstawia się po prostu imponująco, najbardziej od zewnętrznej strony. Po drugie jest oparty o racjonalizm, ponieważ w Polsce budowanie stadionu który pomieści ponad 20 tysięcy osób to zwyczajna rozrzutność. Średnia frekwencja w 2014 roku wśród klubów ekstraklasy wyniosła odpowiednio, Lech Poznań 19 tysięcy, Legia Warszawa 15 tysięcy, Wisła Kraków 14 tysięcy. Zaledwie 5 zespołów przekroczyło frekwencję 10 tysięcy osób.
   Polska to nie Niemcy, Anglia czy Hiszpania.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół