• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Tysiąclecie szło razem

  xpł

  dodane 04.04.2014 22:39

  Prawie tysiąc mieszkańców Tysiąclecia w Katowicach przeszło z krzyżem ulicami swojego osiedla podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym roku połączyło ono obie osiedlowe parafie.

  Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami os. Tysiąclecia rozpoczęło się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Już o godz. 18 jego uczestnicy wzięli udział we Mszy św. Na ulice osiedla wyszli kwadrans przed godz. 19. Około 1000 osób, starszych i młodszych, przeszło przez cmentarz parafialny, a potem ulicami Tysiąclecia, Chrobrego i aleją Księżnej Jadwigi Śląskiej do kościoła Matki Bożej Piekarskiej na "górnym" os. Tysiąclecia. Rozważania odczytywali księża z obu parafii. W Roku Rodziny, obchodzonym w całej metropolii górnośląskiej, dotykały one życia w małżeństwie i rodzinie.

  - Czy nie traktujesz swojego małżeństwa jako początku swojej drogi krzyżowej? - usłyszeli uczestnicy nabożeństwa przy jednej ze stacji. Przy innej jeden z księży, czytając rozważanie, zapytał: - Zastanów się, czy patrząc na twarz swojego współmałżonka, potrafisz odczytać to, co kryje się w jego sercu? Czy potrafisz rozpoznać, kiedy twoje dzieci mają problemy, choć mówią, że wszystko jest w porządku?

  Wielki, drewniany krzyż nieśli razem ludzie z obu parafii. Raz mężczyźni, raz kobiety, albo razem członkowie różnych grup i wspólnot parafialnych. Wiele radości niesienie krzyża sprawiło młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Do wspólnego dźwigania go duszpasterze zachęcali małżonków, którzy razem uczestniczyli w nabożeństwie ulicami osiedla. Uczestnikom Drogi Krzyżowej towarzyszyły relikwie Krzyża Świętego, które ma parafia z "dolnego" os. Tysiąclecia. Z wielkim przejęciem niósł je w relikwiarzu jeden ze starszych lektorów. Do Katowic zostały sprowadzone ze Świętego Krzyża, gdzie znajduje się bazylika Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Po dotarciu do kościoła Matki Bożej Piekarskiej uczestnicy nabożeństwa modlili się przed Jezusem obecnym na ołtarzu w Najświętszym Sakramencie. Po błogosławieństwie wszyscy zaśpiewali Apel Jasnogórski. Na zakończenie każdy, kto chciał, mógł ucałować relikwie Krzyża Świętego.

  Budowę os. Tysiąclecia w Katowicach rozpoczęto w 1961 r. Obecnie mieszka tu ok. 24 tys. osób. Wkrótce ta liczba znacznie się powiększy, bo trwa budowa kolejnych 5 bloków (tzw. Nowe Tysiąclecie). Na terenie osiedla funkcjonują dwie parafie - Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych ( "dolne" os. Tysiąclecia) oraz Matki Bożej Piekarskiej ("górne" os. Tysiąclecia).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół