• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Abp D. Zimoń: Bądźcie radykalnie ewangeliczni!

  Joanna Juroszek

  dodane 02.02.2014 14:15

  - Wielką światłością dla świata są śluby zakonne, jako zobowiązanie do zachowania posłuszeństwa Bogu, ubóstwa i czystości. Osoby konsekrowane pokazują światu, że radykalne pójście za Chrystusem jest możliwe także dzisiaj. Szczególnie dzisiaj - wyjaśniał w Dzień Życia Konsekrowanego abp senior Damian Zimoń.

  W samo południe osoby konsekrowane z archidiecezji katowickiej uczestniczyły we Mszy św. w archikatedrze sprawowanej w ich intencji, o nowe powołania oraz za zmarłych. Modlitwom przewodniczył abp senior Damian Zimoń w zastępstwie abp. Wiktora Skworca, który przebywa w Rzymie z wizytą ad limina apostolorum.

  Podczas homilii abp Zimoń, nawiązując do Święta Ofiarowania Pańskiego, zwrócił szczególną uwagę na symbolikę światła, które nie tylko oznacza Chrystusa i nawiązuje do sakramentu chrztu świętego, jest ono także symbolem przyrzeczeń zakonnych. – Wielką światłością dla świata są śluby zakonne jako zobowiązanie do zachowania posłuszeństwa Bogu, ubóstwa i czystości. Osoby konsekrowane pokazują światu, że radykalne pójście za Chrystusem jest możliwe także dzisiaj. Szczególnie dzisiaj – wyjaśniał. Abp Zimoń podkreślał także znaczenie odnowy ślubów zakonnych. – W ten sposób Chrystus będzie głoszony na nowo wobec całego świata, wobec środowisk, wśród których postawiła was Boża opatrzność – mówił osobom konsekrowanym. Arcybiskup mówił także o zadaniu dla ludzi Kościoła. – Potrzebujemy nowej ewangelizacji, bośmy z czasem skostnieli, zastygli w bezruchu – wyjaśnił, podkreślając, że Chrystus nie tylko jest światłością świata, ale także znakiem sprzeciwu.

  Ukazując postać Symeona oraz Anny z niedzielnej Ewangelii, podkreślał znaczenie ich proroctwa. – Anna ukazuje nam dzisiaj, że kobiety i mężczyźni mają udział w tych samych łaskach udzielanych przez Boga. Jednakowo są zobowiązani do dawania świadectwa, jako światłość i jako znak sprzeciwu – mówił.

  Abp Zimoń zaznaczył, że znak sprzeciwu, czyli nawiązanie do tajemnicy paschalnej, uobecnia się w historii Kościoła także w prześladowaniach wyznawców Chrystusa. – Co roku ginie ok. 100 tys. chrześcijan w Afryce, na Bliskim Wchodzie oraz Indiach – przypomniał wiernym. Cytując papieża Benedykta zaznaczył, że Europie grozi dyktatura relatywizmu, która związana jest z odgórnym sterowaniem człowiekiem, propagandą antykościelną, promowaną także przez niektóre media. Przypomniał również znaczenie piątej władzy, którą stanowią internauci i która, wyrażając swoje zdanie, może sprzeciwić się antychrześcijańskim prądom.

  Abp Zimoń podkreślał, że dyktatura relatywizmu niesie ze sobą także ideologię gender, która burzy prawa natury i nie uznaje Boga. Dyktatura ta szczególnie piętnuje grzechy Kościoła, za cel stawia sobie rewolucję moralną oraz podważanie autorytetu Kościoła. Jako skuteczną walkę z tymi trendami arcybiskup ukazał modlitwę osób konsekrowanych. – Drodzy siostry i bracia! Bądźcie radykalnie ewangeliczni, miejcie odwagę! Opętanych uwalnia się postem i modlitwą. Rady ewangeliczne są największą formą wolności – mówił siostrom, braciom zakonnym oraz świeckim konsekrowanym zgromadzonym w archikatedrze.

  Po Mszy osoby konsekrowane spotkały się na ciepłym posiłku w auli seminarium diecezjalnego.

  Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest zawsze w Święto Ofiarowania Pańskiego - 2 lutego. To czas szczególnej modlitwy w parafiach i całym Kościele o nowe i święte powołania do życia zakonnego oraz o uświęcenie tych, którzy trwają już  w tym stanie. To także okazja do podziękowania osobom konsekrowanym za ich posługę w poszczególnych parafiach archidiecezji katowickiej.

  Zobacz także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • ksadamkaczor64
   02.02.2014 17:15

   "Pragniemy skierować kilka słów do młodzieży, do dziewcząt i chłopców.

   Drogi Młody Przyjacielu!
   Nie myśl, że życie konsekrowane jest czymś nudnym, bezbarwnym, niedzisiejszym, przeznaczonym dla tych, którzy nie są w stanie poradzić sobie w życiu. Nie ulegaj przewrotnej mentalności świata, wedle której sensem życia jest bogactwo i przyjemność.
   Jeśli słyszysz głos Mistrza, który Cię wzywa – odpowiedz hojnie i wielkodusznie, z radością i entuzjazmem. Życie konsekrowane jest piękną przygodą, której bohaterem jest On sam, Jezus Chrystus, Twój Zbawiciel. Tylko z Nim życie może być naprawdę spełnione. Jeśli Pan Cię wzywa, nie ociągaj się, ale wyrusz w drogę! To On zabierze Cię ze sobą, poprowadzi za rękę i pozwoli wypłynąć na głębię"
   (z listu biskupów na Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego 2014 roku)
   http://www.nazaretanki.krakow.pl/

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół