• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • "Śląskie cechy chcę pokazać całej Polsce"

  aś /PAP

  dodane 03.12.2013 19:11

  W przeddzień Barbórki prezydent Bronisław Komorowski odznaczył 30 górników. - Chciałbym bardzo, aby te cechy - pracowitość, pragmatyzm, praktyczne podejście do życia - wydobyć i pokazać całej Polsce - powiedział.

  Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Szczególne podziękowania skierował prezydent do wszystkich ratowników górniczych, których praca i służba - jak powiedział - jest za każdym razem "sygnałem dla całej Polski, że praca górnika to także niebezpieczeństwo, wyrzeczenia i ogromne ryzyko - nie tylko dla jego samego, ale także bliskich".

  Jak podkreślił, Śląsk "zawsze będzie się kojarzył z najtrudniejszą, najbardziej ryzykowną i zakorzenioną w tradycjach pracą". - Dziękuję za to, że możemy dzisiaj w Warszawie pokazać, że jest tego Śląska trochę więcej, że Śląsk jest ważny nie tylko dla Śląska, ale i dla całej Polski - mówił prezydent.

  Jak dodał, górnicy wydobywają "różne skarby ziemi". - Ale są takie skarby, które drzemią nie tyle w głębi śląskiej ziemi, ale w ludziach ze Śląska, w charakterach, w postawach - zauważył. - Chciałbym te skarby wydobyć i pokazać całej Polsce - dodał. Prezydent zaznaczył, że specyfiką Śląska jest m.in. szczególny stosunek do pracy, "do poczucia odpowiedzialności za drugiego, szczególny stosunek do tradycji, wiary, języka (...) do rodziny".

  - Chciałbym bardzo, aby te cechy - pracowitość, pragmatyzm, praktyczne podejście do życia - wydobyć i pokazać całej Polsce w jak najlepszym świetle, by to wszystko razem było punktem odniesienia dla Polski, która chce i musi się modernizować, musi się zmieniać - mówił Komorowski.

  Prezydent wyraził życzenie, by Śląsk był regularnie obecny "w Warszawie, by cała Polska mogła widzieć ten Śląsk z jego dorobkiem, z jego problemami". - Dawniej mówiło się o potrzebie umacniania polskości na Śląsku. Dzisiaj, po latach trudnych przeobrażeń, trudnych doświadczeń historycznych, całej Polsce jest potrzebne umacnianie śląskości, w naszych charakterach, podstawach, zachowaniach, w życiu codziennym - ocenił Komorowski.

  Prezydent odznaczył Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju przemysłu górniczego, za osiągnięcia w działalności społecznej Henryka Banasiaka, Mieczysława Grzybowskiego i Jerzego Maksimowicza, a także Mirosława Laskowskiego za wybitne zasługi wykazane podczas akcji ratowniczej w kopalni Rudna, za osiągnięcia w pracy zawodowej.

  Za zasługi dla rozwoju górnictwa i ratownictwa górniczego Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali Jerzy Dzierżęga oraz Witold Kosiorek. Za zasługi w działalności na rzecz górnictwa naftowego i gazownictwa Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Bogdan Tomaszewski.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół