• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Rodzice przerywają milczenie

  xpł

  dodane 29.11.2013 12:21

  Oświadczenie rodziców w sprawie kolejnych publikacji w mediach na temat gender w przedszkolu w Rybniku-Chwałowicach.

  Wobec wielu wypowiedzi osób postronnych w mediach na temat przyczyn, dla których zrezygnowaliśmy z udziału naszych dzieci w projekcie "SZCZĘŚLIWA 15. PROGRAM URUCHOMIENIA 15 DODATKOWYCH ODDZIAŁÓW W PRZEDSZKOLACH W RYBNIKU", postanowiliśmy zabrać głos w tej sprawie.

  Chcemy wyraźnie powiedzieć, że naszym zamiarem była ochrona naszych dzieci przed jakimikolwiek działaniami, zmierzającymi do „obalania stereotypów” na temat płci w wydaniu jakiegokolwiek pedagoga. Fakt, że projekt „Szczęśliwa 15” takie działania zakładał - i były one podejmowane - jest dla nas bezsporny. Nie podejmujemy się próby odniesienia tych działań do ideologii gender. Takie próby pozostawiamy publicystom i środowiskom naukowym. Prosimy natomiast bardzo o uszanowanie naszego prawa do dbania o dobro naszych dzieci w sposób zgodny z naszym światopoglądem.

  Zaprzeczamy, jakobyśmy sami zdecydowali o rezygnacji z przedszkola. Skorzystaliśmy wyłącznie z prawa do rezygnacji ze wspomnianego projektu, który przewidziano w jego regulaminie. Nigdy nie wypowiadaliśmy Pani Dyrektor Przedszkola nr 13 w Rybniku umów o korzystanie z zajęć edukacyjno-wychowawczych. Mimo tego w dniu 06 listopada br. Pani Dyrektor podpisała pismo informujące nas, że „rezygnacja z grupy projektowej jest równoznaczna z skreśleniem dziecka z listy wychowanków Przedszkola nr 13 z dniem 07.11.2013 r.”. Działanie to oceniliśmy jako w oczywisty sposób sprzeczne z obowiązującym prawem. Odebraliśmy je także jako jawną dyskryminację ze względu na światopogląd i próbę zastraszenia nas przez urzędników. Wskazanie miejsc wolnych w przedszkolu, znajdującym się dokładnie na przeciwległym krańcu miasta, tylko upewniło nas w tej ocenie. Analiza prawna podpisanych przez nas umów o korzystanie z zajęć edukacyjno-wychowawczych wraz z aneksami oraz regulaminu wspomnianego projektu prowadzi do wniosku, że pomiędzy tymi dokumentami brak powiązań pozwalających na podjęcie takich kroków wobec nas. Takich powiązań nie ma i być nie może, bo stanowiłoby to stworzenie swoistej prawnej ścieżki do dyskryminacji w związku jakimkolwiek odmiennym światopoglądem.

  Pragniemy także podziękować Panu Prezydentowi Miasta Rybnik Adamowi Fudalemu za osobiste zaangażowanie w tę sprawę. Jesteśmy przekonani, że przede wszystkim Pana jasne stanowisko w tej sprawie doprowadziło do zmian w formularzu sprawozdania z realizacji projektu, wycofania z przedszkola kontrowersyjnych książek oraz korekt planowanych działań programowych. Dziękujemy też za to, że dzięki Pana osobistej interwencji nie tylko udało się zmienić decyzję Pani Dyrektor Przedszkola o wykreśleniu dzieci z listy wychowanków, ale także znaleźć miejsca dla naszych dzieci w innych grupach tego przedszkola, co dotychczas okazywało się niemożliwe. Kilka oczywistych kroków naprawczych, a ile dobra. Cieszymy się, że Pan dostrzegł po prostu problem dzieci i rodziców i, koncentrując się na poszukiwaniu pozytywnych rozwiązań, był Pan ponad medialnym atakiem zaproponowanym przez innych urzędników. Szczerze życzymy dalszych sukcesów na tej drodze.

  Podpisali: Joanna i Arkadiusz Szweda, Agnieszka i Tomasz Szumiło, Kinga i Rafał Klimek.

  Przeczytaj tekst Gender w przedszkolu - ciąg dalszy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • ladyEla
   29.11.2013 17:18
   Brawo Rodzice! Nie każdy miałby tyle odwagi, aby głośno sprzeciwić się wprowadzaniu ideologii, która pojmuje tożsamość płciową w sposób kulturowo i biologicznie - fałszywy. To nie ulega wątpliwości. Ja też jestem pedagogiem, pracowałam w przedszkolu, gdzie realizowano program równości płci. Założeniem, które przyświecało mi podczas tworzenia konspektu zajęć, było pokazanie dzieciom, że zarówno chłopcy i dziewczynki mogą wykonywać określone zawody, że oboje mogą świetnie radzić sobie z pracami domowymi itp. Do głowy by mi nie przyszło, aby w ramach "ukazywania równości" robić pogadankę o tym, że chłopcy mogą np. chodzić w spódniczkach. Nie wyobrażam sobie także sytuacji, kiedy informowałabym dzieci o tym, że zwyczajna jest sytuacja, że jakieś dziecko może mieć np. dwóch tatusiów/dwie mamusie. To nie jest naturalne! Nawet jeśli gdzieś w Europie gender to norma, to jednak my - tutaj, nie pozwólmy edukować dzieci w ten sposób, aby takie właśnie sytuacje były przedstawiane jako normalne. Nie są! Powinniśmy także działać w kwestii tego, co znajdujemy w podręcznikach i jeśli są tam treści sprzeczne z naszym światopoglądem, odrzućmy to, mówiąc stanowcze NIE! Pozdrawiam serdecznie!
   doceń 28
  • saherb
   02.12.2013 10:59
   Rodzice dziękują prezydentowi miasta za pomoc, której skutkiem była zmiana decyzji dyrektorki przedszkola. Moim zdaniem sukces jest tylko połowiczny, bo dyrektorka powinna z hukiem wylecieć z zajmowanego stanowiska.
  • Roman_Lekapenos
   06.12.2013 23:23
   Pełny szacun dla tych Państwa.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół