O mocne wsparcie dla rodziny ze strony państwa zaapelował abp Skworc podczas przemówienia do pielgrzymów zgromadzonych na piekarskim wzgórzu.
Podczas tradycyjnej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl. metropolita katowicki zaapelował o większe wsparcie rodziny ze strony władz państwowych.
"Gwałtem na sumieniach" nazwał inicjatywy pełnomocnika rządu ds. równego traktowania i ministerstwa edukacji narodowej, które niszczą podstawowe wartości moralne. Przypomniał podstawową zasadę, że to rodzice mają pierwsze prawo do wychowywania swoich dzieci.
Zwrócił uwagę na wielki problem, jakim obecnie jest w naszym kraju bezrobocie wynoszące 14%. Poprosił pielgrzymów, aby nie zapominali o uczestnictwie w niedzielnej Mszy św.
Abp Skworc przemówienie wygłosił do tysięcy pielgrzymów, wśród których jest też prezydent RP Bronisław Komorowski.
Pełny tekst słowa skierowanego przez metropolitę katowickiego do pielgrzymów:
Umiłowani w Chrystusie Panu, Drodzy Bracia, witam Was w Piekarach!
W tym roku pielgrzymujemy do Matki Bożej w Uroczystość Najświętszej Trójcy. W znaczeniu liturgicznym nasze zgromadzenie jest religijnym i społecznym wyznaniem wiary w Boga Jedynego w Trzech Osobach, który od zawsze jest z nami. I zawsze będzie… Wszechmocny, Miłosierny, Sprawiedliwy - Bóg, który jest Miłością.
Drodzy Pielgrzymi, najpierw niech wybrzmi, tu z tego wzgórza, nasze pozdrowienie: „Szczęść Boże”!
Pozdrawiam Was wszystkich, wiernych piekarskich pielgrzymów oraz tych, którzy łączą się z nami za pośrednictwem radia i telewizji! Pozdrawiam Polonię, rozsianą na całym świecie, także tę śląska Polonię żyjącą od wieków w Teksasie, w miejscowości Panna Maria.
Pomiń powitania, przejdź do treści
Witam Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wraz z osobami towarzyszącymi i zaraz – w imieniu zebranych dziękuję za solidarność w naszym pielgrzymowaniu i za inicjatywę budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie. Na Śląsku pamiętamy, kim był Wojciech Korfanty i co zrobił dla Górnego Śląska i Polski. Znamy też jego tragiczne losy w II Rzeczypospolitej. Dziękujemy za tę inicjatywę i za dar kielicha mszalnego do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śl.
Kiedy 20 kwietnia br. w katedrze śląskiej – symbolu śląskiej podmiotowości – świętowaliśmy 140. rocznicę jego urodzin – apelowałem wtedy, aby „jego intelektualna spuścizna, (…) była codziennym pokarmem polityków, parlamentarzystów i samorządowców Rzeczypospolitej, a zwłaszcza tych, którzy przyznają się do śląskości i powołują się na śląskie korzenie”.
Witam czcigodnych pielgrzymów – seniorów, a wśród nich arcybiskupa Damiana i pielgrzymów, którzy przybyli tu po raz pierwszy. Witam 24. duchownych i świeckich z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie przez rok przygotowywali się do wyjazdu do pracy misyjnej. Wasza tu obecność przypomina nam, że Kościół to misja; przypomina i to, że jesteśmy odpowiedzialni za losy ewangelii w świecie i za wasz los, ambasadorów Kościoła i naszej Ojczyzny w świecie. A korzystając z tego, ze tu jesteście życzę wam większej życzliwości ze strony ministerstwa spraw zagranicznych.