• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • "Sto lat" zabrzmiało na Muchowcu

  Claudia Gorzyńska

  dodane 19.05.2013 01:19

  W rocznicę urodzin papieża Polaka odbyła się II Gra Miejska jego imienia.

  Stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia zorganizowali na Muchowcu w Katowicach II edycję Gry Miejskiej bł. Jana Pawła II. Bawiły się dzieci ze szkół podstawowych oraz z gimnazjów z diecezji katowickiej.

  Organizatorami i pomysłodawcami zabawy są studenci, stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. - Jesteśmy wdzięczni za inicjatywę i naukę Jana Pawła II. Dorośliśmy do tego, żeby dać coś od siebie w podziękowaniu za to, co dostaliśmy - mówi z uśmiechem Dominika Milata, stypendystka fundacji. - Chcemy podtrzymywać pamięć o Janie Pawle II i zaszczepiać jego naukę w nowym pokoleniu - dodaje.

  Wybór miejsca zabawy nie był bez znaczenia. W tym roku zabawy z okazji urodzin naszego Papieża połączone zostały z 30 rocznicą wizyty Jana Pawła II na Muchowcu, która odbyła się w czerwcu 1983r.

  Wszystkie dzieci uczestniczące w grze musiały się odpowiednio przygotować. Z podanych lektur i filmów uczyły się o życiu i nauce papieża Polaka. Według kategorii wiekowych stworzono 3 trasy. Na nich czekały różne wyzwania, na których czekały różne wyzwania sprawdzające zdobytą przez uczniów wiedzę. Były pytania z życiorysu Błogosławionego, układanki pociętych cytatów i zdjęć czy śpiewanie ulubionych piosenek papieża. Ponieważ nasz Papież lubił sport, były również wyzwania sprawnościowe.

  W tę inicjatywę pełnym sercem zaangażował się ks. Robert Kaczmarek, wizytator katechetyczny Archidiecezji Katowickiej i koordynator fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia Archidiecezji Katowickiej. - W tym roku zgłosiły się do nas 53 drużyny czyli ok. 270 dzieci, oraz ich opiekunowie i rodzice - relacjonuje ksiądz. - W zeszłym roku uczestników było ok. 150, więc inicjatywa się rozszerza - dodaje.

  - Powstały trzy trasy. Pierwsza, najłatwiejsza, dla maluszków z klas 1-3 szkół podstawowych. Uczniowie klas 4-6, których jest najwięcej, mają swoją trasę. Natomiast gimnazjaliści mają trasę najtrudniejszą, prowadzącą przez las - opowiada Sebastian Wrażeń, student odpowiedzialny za stworzenie szlaków. Jak zdradził ks. Kaczmarek, były również zadania bonusowe. Dzieci mogły znaleźć poukrywane np. pod kamieniem cytaty Jana Pawła II.

  Gra miejska zaczęła się od wspólnego zaśpiewania "Sto lat" dla bł. Jana Pawła II z okazji 93. rocznicy Jego urodzin. Na rozgrzewkę były wspólne tańce przy muzyce. Tuż przed wyruszeniem drużyn w trasy odmówiono wspólną modlitwę. Po ukończeniu gry na wszystkich czekał żurek papieski. Atrakcją był koncert scholi młodzieżowej z Chełmu Śląskiego. Dla uwieńczenia dnia zabaw zmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia.

  Na zwycięskie drużyny czekały statuetki bł. Jana Pawła II. Każdej drużynie wręczono medale i różne nagrody rzeczowe. Z okazji Roku Wiary wszystkie dzieci dostały też krzyżyki.

  Zwycięzcy:

  W kategorii klas 1-3 szkół podstawowych:

  I m-ce - "Tropiciele" ze SP nr 15 im Jana Pawła II w Katowicach.

  II m-ce - "Super agenci" ze SP nr 15 im. Jana Pawła II w Katowicach.

  II m-ce - "Papieskie aniołki" ze SP nr 2 w Katowicach.

  W kategorii klas 4-6 szkół podstawowych:

  I m-ce - "Pięćdziesiąta trzecia" ze SP nr 53 w Katowicach

  II m-ce - "Parafia Brzezinka. Grupa II" ze SP 10 nr w Mysłowicach.

  III m-ce - "Naśladowcy" ze SP 36 w Tychach.

  W kategorii szkół gimnazjalnych:

  I m-ce - "Majówki z G3" z gimnazjum nr 3 w Tychach

  II m-ce - "Stella Silesia" z gimnazjum nr 3 w Katowicach

  III m-ce - "DJ Mil" z gimnazjum nr 3 w Tychach

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół