• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Nie jesteście sami w tej misji

  Marta Sudnik-Paluch

  dodane 12.05.2013 09:17

  Święcenia diakonatu w parafii św. Piusa X w Rudzie Śląskiej.

  Ośmiu alumnom Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego święceń udzielił katowicki biskup pomocniczy Józef Kupny. W uroczystości udział wzięły rodziny seminarzystów, koledzy, proboszczowie oraz przełożeni WSSD.

  Święcenia przyjęli: Karol Faj z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Świętochłowicach-Piaśnikach, Bartosz Jankowski z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Tychach, Dawid Majka z parafii św. Jacka w Mysłowicach-Mograch, Przemysław Malinowski z parafii św. Wawrzyńca w Chorzowie, Mariusz Staś z parafii Matki Bożej Bolesnej w Mysłowicach-Brzęczkowicach, Wojciech Sztamberek z parafii św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu, Dariusz Kamiński z parafii św. Piusa X w Rudzie Śląskiej-Południowej, Jakub Tomaszewski z parafii Imienia NMP i św. Bartłomieja Apostoła w Piekarach Śląskich.

  W homilii bp Kupny nawiązał do sporu pomiędzy apostołami o to, kto wśród nich jest największy oraz lekcji, jaką udzielił uczniom Jezus. - Jezus wyraźnie zrywa z takim sposobem myślenia. Dla Niego więcej znaczy postawa służby - przypomniał biskup. - Wobec Boga wszyscy są równi i godni tego samego szacunku i czci. Dlatego postawa służby obowiązuje wszystkich i zawsze - dodał. Jednocześnie zaznaczył, że służba szczególnie dotyczy tych, od których wiele zależy oraz tych, którzy przez złożenie święceń pragną naśladować Jezusa. - Przyjmując święcenia zobowiązujecie się, by służyć Bogu i ludziom. Zobowiązujecie się dobrowolnie i publicznie, wobec swoich najbliższych - zwrócił się do alumnów. - Chcecie iść za Chrystusem drogą służby i miłości.

  Przypomniał, że szczególnym zadaniem, które czeka nowych diakonów, jest służba ubogim. - Dzisiaj Kościół oczekuje od was także byście mieli odwagę bronić wiary. Może nie tak, jak apostołowie, może nie do przelania krwi, ale musicie być gotowi bronić wiary - mówił bp Kupny. - Musicie ufać Kościołowi w jego interpretacji i konkretyzacji Słowa Bożego, w tej obecnej sytuacji - dodał. Bp Kupny przypomniał, że wszystkich wierzących powinna cechować postawa zaufania. - Tak wiele jest tego braku zaufania. Tak często wydaje nam się, że my wiemy lepiej, czego Kościół powinien nauczać, jak powinien nauczać, co powinien mówić - zauważył biskup.

  Bp Kupny przypomniał, że zadaniem alumnów jest kochanie Kościoła, który jest ich domem. - Jak w każdym domu, tak i we wspólnocie Kościoła, nie zawsze wszystko jest tak jak być powinno. To, że grzechy, nasze grzechy i i słabości oszpecają oblicze Kościoła, nie oznacza, że traci on piękno, świętość wnoszoną obecnością Chrystusa. Kościół jest święty i godzien jest waszego trudu i poświęcenia - zaznaczył biskup.

  W homilii bp Kupny wskazał również zadania, jakie czekają na diakonów - głoszenie Ewangelii, rozdzielanie Ciała i Krwi Pańskiej, przewodniczenie modlitwom, udzielanie chrztu świętego, asystowanie przy zawieraniu związków małżeńskich i ich błogosławienie, noszenie wiatyku ciężko chorym i przewodniczenie obrzędom pogrzebu. - W pełnieniu tej misji nie jesteście sami. Tych zadań nie musicie się obawiać, one nie są ponad wasze siły. Jesteście dobrze przygotowani do ich pełnienia. Jest z wami Chrystus - zapewnił.

  Po uroczystej Mszy św. bp Kupny spotkał się z ministrantami, z którymi rozmawiał o powołaniu i jego wartości.

  Zobacz też relację ze święceń w Rybniku: Nowi diakoni wyświęceni w Rybniku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół