Widowisko w Mysłowicach - ruszyło świętowanie setnej rocznicy I powstania śląskiego

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 14.08.2019 23:22

Na ulice Mysłowic wylegli rekonstruktorzy w mundurach i cywilnych strojach sprzed stu lat.

Widowisko w Mysłowicach - ruszyło świętowanie setnej rocznicy I powstania śląskiego Przed kopalnię Mysłowice zajechała m.in. replika powstańczego samochodu pancernego "Korfanty". Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Odbyły się inscenizacje wydarzeń historycznych - m.in. masakry, jaką Grenzschutz Ost dokonał na górnikach, którzy przyszli po zaległą wypłatę. Przed kopalnią Mysłowice zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letni chłopiec, który przyszedł po pieniądze w zastępstwie chorego ojca. Ta masakra była impulsem do wybuchu I powstania śląskiego.

Marcin Iciek /Radio eM

Na placu przed kopalnią Mysłowice, gdzie doszło do masakry, przed popadającymi dziś w ruinę kopalnianymi gmachami, można było dzisiaj spotkać rekonstruktorów w mundurach i cywilnych strojach sprzed stu lat. Zajechały tam również wozy opancerzone - jeden niemiecki, drugi polski - replika słynnego "Korfantego", skonstruowanego przez powstańców i użytego w III powstaniu śląskim.

Marcin Iciek /Radio eM

Odbył się koncert z udziałem czołowych polskich artystów, związanych ze Śląskiem. Przed kopalnią została też odsłonięta tablica pamiątkowa, poświęcona powstańcom.

Zapraszamy do oglądania zdjęć - galeria poniżej.

Czytaj także

Abp Skworc: Niebezpieczny kult ludzkiej wolności bez wymagań, w której człowiek sam sobie jest bogiem