Zapisane na później

Pobieranie listy

Katowice. Prof. Nasiłowski laureatem Lux ex Silesia

Prof. Władysław Nasiłowski, wybitny anatomopatolog, nestor śląskiej medycyny, został tegorocznym laureatem nagrody Lux ex Silesia. Nominacja została ogłoszona podczas Mszy św. w uroczystość świętego Jacka, patrona archidiecezji katowickiej.

msp

|

GOSC.PL

dodane 17.08.2019 13:55
1

Prof. Nasiłowski jest wybitnym specjalistą anatomii patologicznej i medycyny sądowej oraz mentorem dla wielu lekarzy i prawników. Był przewodniczącym Naczelnego Sądu Lekarskiego Naczelnej Izby Lekarskiej oraz współtwórcą Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Przewodniczący kapituły przyznającej wyróżnienie - ksiądz Wojciech Surmiak - uzasadniał, że profesor Nasiłowski to wybitny naukowiec, ekspert z zakresu medycyny sądowej i autor opracowań dotyczących etyki lekarskiej. Wiedzę teoretyczną potrafił wykorzystać w godzinie próby.

Marcin Iciek /Radio eM

Prof. Władysław Nasiłowski był obecny podczas sekcji zwłok górników zabitych na kopalni Wujek. Sprzeciwił się prokuratorom, którzy domagali się, by w dokumentacji znalazło się sformułowanie „egzekucja prawnie uznana”. Zamiast tego on i pozostali lekarze wpisywali jako przyczynę śmierci „zabójstwo przez postrzał”. Prof. Władysław Nasiłowski był w tym czasie kierownikiem Zakładu Medycyny Sądowej i inicjatorem powstania uczelnianej Solidarności. Jako kierownik wielokrotnie zwracał uwagę na to, by pracujący przy tej sprawie medycy dochowali najwyższej staranności, nie ulegając naciskom ze strony władz. Dokumenty z obawy przed takimi działaniami miały być sporządzane w jak największej liczbie kopii.

Jako wybitny autorytet nie bał się wypowiadać w sprawach ważkich. Niejednokrotnie zwracał uwagę m.in. na bolączki polskiej służby zdrowia, jednoznacznie opowiadając się po stronie dobra pacjenta i podkreślając problemy, z jakimi borykają się lekarze. W rozmowie z ks. Arturem Stopką w 2007 r. mówił: „To są problemy etyczne – co zrobić z postępem medycznym, który jest za kosztowny? Czy każdemu przeszczepić serce? A jeśli nas na to nie stać, to komu?”. Zapytany przez ks. Stopkę, kto na takie pytanie powinien dać odpowiedź, przypominał: „Przede wszystkim minister zdrowia. Tymczasem w Polsce ostatnio próbuje na nie odpowiadać minister sprawiedliwości, strasząc aresztowaniami. Tak nie można. Lekarze mają ostatnio na samochodach naklejki »Nie biorę, chcę godziwie zarabiać«. A ja uważam, że te naklejki powinny brzmieć »Nie biorę, bo godziwie zarabiam«. Nie trzeba będzie wtedy śledzić korupcji wśród lekarzy, bo jej nie będzie. Wtedy nie trzeba będzie zadawać pytania: »Skąd lekarze mają na samochody, skoro tak mało zarabiają?«”.

Prof. Władysław Nasiłowski urodził się 8 kwietnia 1925 r. w Sosnowcu. Tradycje medyczne wyniósł z domu. Jego ojciec Antoni był pediatrą. Lekarzem został także jego brat Wiesław – był chirurgiem, profesorem w Instytucie Hematologii w Warszawie oraz pionierem kombustiologii (holistycznego leczenia oparzeń) w Polsce. Drugi brat – Mieczysław był ofiarą represji niemieckich, zmarł na tyfus.

Decyzję o przyznaniu nagrody Prof. Władysławowi Nasiłowskiemu, ogłosił metropolita katowicki, Wiktor Skworc - podczas Eucharystii w Uroczystość św. Jacka.

Marcin Iciek /Radio eM

Nagroda zostanie wręczona w drugą niedzielę października - podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego.

Tegoroczny laureat Lux ex Silesia od 1950 r. w Śląskiej Akademii Medycznej prowadził zajęcia dydaktyczne z patomorfologii, od 1953 r. z medycyny sądowej. Przez 15 lat wykładał etykę lekarską. W roku 1980 został wybrany Dziekanem Wydziału Lekarskiego w Katowicach w pierwszych demokratycznych władzach akademii. Funkcję tę pełnił do kwietnia 1982 r., kiedy złożył rezygnację w proteście wobec represji stanu wojennego, za co był szykanowany.

Przeczytaj także:

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..