Zapisane na później

Pobieranie listy

Barbórka uhonorowana

Święto patronki górników trafiło właśnie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Słowa uznania należą się przede wszystkim depozytariuszom.

Ks. Rafał Skitek Ks. Rafał Skitek

|

GOSC.PL

dodane 21.08.2018 13:34
1

– To ich święto. I piękne jest to, że wszyscy depozytariusze, w tym górnicy, potrafili się tak bardzo zmobilizować. – podkreśla dr Beata Piecha van-Schagen z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Gdy 21 kwietnia br. w Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu zaprezentowano deklarację zgody na wpisanie obchodów Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, liczba uczestników przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Odzew na zaproszenie organizatorów spotkania był ogromny. Przybyli wówczas depozytariusze z różnych środowisk. Wszyscy żywo zainteresowani wpisaniem Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. – Teraz to, co zwłaszcza dla górników było czymś tradycyjnym i znaczącym, stało się ważne dla kultury całego kraju – wyjaśnia dr Beata Piecha van-Schagen. I dodaje: „Wpisanie obchodów barbórkowych na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego to wydarzenie niesłychanie dowartościowuje”.

Słowa podziękowania należą się także Urzędowi Miasta w Zabrzu za inicjatywę oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu za skuteczną koordynację. To ta instytucja czuwała nad poprawnością formalną i merytoryczną wniosku.

Przypomnijmy, że jednym z sygnatariuszy wniosku był Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. Dokument podpisali też Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, a w imieniu duchowieństwa górnośląskiego abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, oraz bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

– Pielęgnowanie tradycji, przekazywanie ich z pokolenia na pokolenie umacnia śląską tożsamość. Aby budować przyszłość, rozwijać samorządy musimy, pamiętać o naszych przodkach – mówiła po sukcesie depozytariuszy prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Wpisanie Barbórki na tę prestiżową listę z pewnością zagwarantuje pamięć o górnikach, którzy przez wiele dekad ciężką pracą przyczyniali się do rozwoju całego regionu – dodała.

– Bez względu na to, które elementy Barbórki są dzisiaj bardziej popularne od innych, wszystkie trzeba traktować jako dziedzictwo tego święta, ponieważ niezmiennie jest to dzień świąteczny górników i ich najbliższych. Jest także dziedzictwem Górnego Śląska, elementem tożsamości mieszkańców regionu – podkreśla Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Poza Barbórką na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajdują się m.in. tradycje szopkarstwa krakowskiego, plecionkarstwo w Polsce, polskie tańce narodowe, bartnictwo i wyścigi kumoterek. Teraz czas, by Barbórka znalazła się na liście UNESCO.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..