Prezydenci polskich metropolii podpisali na konferencji Deklarację Współpracy w ramach programu Koalicja Miast. Rozpoczną w ten sposób dialog w sprawie ogólnego i spójnego rozwoju polskiej kultury.
Uroczyste podpisanie deklaracji odbyło się w środę 21 października w jednej z sal Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Po podpisaniu dokumentu Rafał Dutkiewicz, Paweł Adamowicz (prezydent Gdańska), Krzysztof Piątkowski (wiceprezydent Łodzi), Krzysztof Żuk (prezydent Lublina) wzięli udział w debacie panelowej, którą poprowadził prof. Jerzy Hausner. W koalicji są także Katowice (prezydent nie mógł przyjechać do Wrocławia).
Prezydenci deklarują wolę wieloletniej współpracy przy rozwijaniu i realizowaniu projektu Koalicja Miast, którego początkiem będzie rok Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Będzie ona oparta na realizacji wspólnych przedsięwzięć artystycznych, wzajemnej promocji miast oraz współtworzeniu nowej jakości kulturalnej polityki rozwojowej miast.
Partnerstwo 5 metropolii Polski służy zaktywizowaniu środowisk samorządowych, artystycznych i pozarządowych. Stwarza nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej, promowania lokalnych artystów, animatorów i instytucji kultury, tworzenia wspólnych projektów oraz szerokiej debaty nad rozwojem kultury w samorządach. Koalicja Miast jest otwarta na kolejne polskie miasta.
Koalicja Miast to projekt miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a obecnie współpracują z Wrocławiem – zwycięzcą konkursu. Chodzi w nim o prezentacje kulturowe miast na scenie Wrocławia – Gdańska, Katowic, Lublina i Łodzi – skupione na najbardziej charakterystycznych dla nich narracjach kulturowych oraz na tym, co stanowi o ich genius loci. Stolica Dolnego Śląska stanie się sceną, na której spotkają się najlepsze pomysły i praktyki kulturowe z każdego z miast koalicji.
Istotnym wymiarem partnerstwa jest dyskusja o samorządowej odpowiedzialności za kulturę polską. Będzie to praca merytoryczna, skupiona wokół obszaru Miejskich Polityk Kulturalnych, zmierzająca do powstania programu wsparcia dla samorządów oraz zredefiniowania roli kultury w polityce miast zmierzających w stronę innowacyjnych kulturalnych polityk rozwojowych.
Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 to rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program składający się z 400 projektów, w skład których wchodzi około tysiąca wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej oraz zestaw programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych dla mieszkańców Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska jest pierwszym polskim miastem, które otrzymało prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w obecnym kształcie.