"Dziennikarz powinien być sługą prawdy" powiedział w Katowicach abp Wiktor Skworc podczas spotkania adwentowo-opłatkowego dla dziennikarzy.
W auli Wydziału Teologicznego UŚ spotkali się pracownicy środków społecznego przekazu, którzy reprezentowali świat prasy, radia, telewizji i internetu z terenu archidiecezji katowickiej. - Doceniam waszą misję i wasze powołanie. Mamy bardzo bliskie zadania - powiedział obecny na spotkaniu abp senior Damian Zimoń, który w tym dniu obchodził 56 rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. - Media mają być jak „pies wartowniczy”, który nie da się głaskać jednym, żeby szczekać na drugich - podkreślił ks. prof. dr. hab. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego, który wygłosił wykład „Czy czwartej władzy grozi totalitaryzm?”. Zwrócił w nim uwagę na rolę portali społecznościowych, których użytkownicy - jak piąta władza - patrzą dziennikarzom na ręce. Zostawił też dziennikarzom zadanie takiej edukacji wobec odbiorców, aby mogli poznać jakie mechanizmy kierują mediami.
Abp Wiktor Skworc powiedział dziennikarzom, że mają być misjonarzami dobrego słowa. Przypomniał im, że naczelną wartością etyki dziennikarskiej jest prawda, a dziennikarz powinien być sługą prawdy. Dodał, że obowiązkiem dziennikarza jest zachować szczególną staranność przy sprawdzaniu prawdziwości zebranych informacji. - Ambicją dziennikarza powinno być to, by pokazywać światy, których nie pokazują inni i promować lokalność jako atrakcyjną formę życia - powiedział abp Skworc. - Do tego „śląskiego Betlejem” na święta zjedzie wielu tych, którzy na co dzień pracują i mieszkają za granicą. Oni chcą tutaj spotkać wartość i chcą wrócić do tego, co było bogactwem ich dzieciństwa i rodziny, w której żyli i wzrastali - powiedział metropolita katowicki. Zachęcił dziennikarzy, aby dostrzegli tych ludzi. - Myślę, że powinniśmy im wszyscy poświecić wiele uwagi. Powinniśmy ich serdecznie przywitać i tak po duszpastersku przytulić - dodał. Abp Skworc przypomniał pracownikom mediów, aby starali się zakres swojej pracy koncentrować wokół takich wartości jak prawda, dobro i piękno. Zwrócił też im uwagę, aby troszczyli się o kulturę słowa. Metropolita zauważył, że chrześcijanie narodzili się ze słowa. - To Słowo, które stało się Ciałem uczy, że człowiek będzie sądzony z każdego nadużytego słowa - powiedział.
Podczas spotkania w Katowicach dziennikarze wzięli też udział w nabożeństwie Słowa Bożego, a potem mieli okazję do przełamania się opłatkiem i złożenia sobie życzeń świątecznych.