Wyklęci w Katowicach

prze

|

GOSC.PL

publikacja 29.02.2016 18:53

Spędzili lata w komunistycznych więzieniach. Przyjechali świętować Dzień Żołnierzy Wyklętych.

Wyklęci w Katowicach Włodzimierz Kapczyński z Chorzowa przesiedział za wolną Polskę pięć lat - od 1948 do 1953 roku, a potem jeszcze osiem miesięcy w stanie wojennym

Jedną z osób z niezwykłym życiorysem, które pojawiły się 29 lutego na obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych w kościele Mariackim w Katowicach, był 87-letni Włodzimierz Kapczyński z Chorzowa. Jako gimnazjalista dowodził młodzieżową organizacją o nazwie Związek Walki z Komunizmem.

Czekał na III wojnę

- Liczyliśmy na III wojnę światową i chcieliśmy się przygotować do wstąpienia do oddziału partyzanckiego, który by się tutaj znalazł... - powiedział nam w czasie obchodów.

W nocy z 30 kwietnia na 1 maja 1948 roku Włodzimierz z przyjaciółmi rozlepiali ulotki w Sosnowcu. Rano mieli je zobaczyć ludzie spędzeni na obchody komunistycznego święta. Niestety, chłopcy wpadli w czasie tej akcji w ręce Urzędu Bezpieczeństwa.

Wyklęci w Katowicach   Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych przed kościołem Mariackim w Katowicach Przemysław Kucharczak /Foto Gość Włodzimierz wyszedł z więzienia dopiero po pięciu latach, w 1953 roku.

Więzienie plus internowanie

Zaczął układać sobie życie. Ożenił się, urodziły mu się dzieci, wnuki, a ostatnio już prawnuki.

Pracował m.in. przy budowie Huty Katowice. Pozostał antykomunistą. W latach 80. zaangażował się w "Solidarność". Po 13 grudnia 1981 roku - w stanie wojennym - został na osiem miesięcy internowany.

W Mszy św. za żołnierzy wyklętych w katowickim kościele Mariackim uczestniczyło sporo młodzieży, przede wszystkim z harcerstwa i ze szkół o profilach wojskowych.

Przewodniczył jej proboszcz, ks. Andrzej Suchoń. Ze zgromadzonymi modlił się też katowicki biskup ewangelicko-augsburski Marian Niemiec.

Po Mszy św. odbył się uroczysty apel na placu przed kościołem.

Przeczytaj także "Ciasno, ciemno, śpiewamy".