• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Nie żyje ks. prof. Wincenty Myszor

  raf

  dodane 19.02.2017 18:07

  Miał 75 lat. Był profesorem zwyczajnym nauk humanistycznych, wybitnym patrologiem, koptologiem i znawcą tekstów gnostyckich.

  Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek 23 lutego o 10.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

  Urodził się 22 maja 1941 roku w Chełmie Śląskim. Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne ukończył w Krakowie. Święcenia prezbiteratu otrzymał 6 czerwca 1965 r. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach z rąk bp. Herberta Bednorza.

  Był członkiem Komitetu Nauk Teologicznych PAN oraz Association Internationale des Études Byzantines. W latach 1981-1995 pełnił funkcję redaktora naczelnego Rady Naukowej Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych.

  W 2000 roku abp Damian Zimoń mianował go dziekanem Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach. Stanowisko piastował do roku 2008.

  Jego dorobek naukowy jest imponujący. Opublikował m.in. polskie przekłady tekstów z Nag Hammadi oraz liczne tłumaczenia tekstów gnostyckich - "Gnostycyzm w tekstach z Nag Hammadi" oraz "Anapausis w teologii chrześcijańskich gnostyków". Jest także autorem pierwszego polskiego przekładu "Ewangelii Judasza". Została ona opublikowana w dwóch wersjach - tłumaczenie A opatrzone zostało naukowym komentarzem w przypisach. Jest podzielone na strony i wiersze, zgodnie z koptyjskim rękopisem. Tłumaczenie B zawiera wersję na tyle swobodną, na ile pozwala koptyjski oryginał.

  Opracował także podręcznik do nauki języka koptyjskiego, zatytułowany "Język koptyjski - kurs podstawowy dialektu saidzkiego", a także – wraz z Albertyną Dembską – "Podręczny słownik koptyjsko-polski" oraz "Chrestomatię koptyjską".

  W 2003 roku został odznaczony przez Stolicę Apostolską godnością kapelana Jego Świątobliwości.

  Na wniosek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podczas inauguracji roku akademickiego 2006/2007 na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach otrzymał nagrodę zespołową ministra nauki i szkolnictwa wyższego za współautorstwo syntezy "Literatura Grecji starożytnej". Zaś w 2013 roku wręczono mu nagrodę "Lux ex Silesia" za całokształt pracy naukowej.

  Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek, 23 lutego w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach:

  9.30 - Różaniec w intencji zmarłego,

  10.00 - Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem abp. Wiktora Skworca.

  Po Mszy przejazd do Chełmu Śląskiego:
  - wprowadzenie trumny do kościoła parafialnego Trójcy Przenajświętszej i okolicznościowe modlitwy
  - przejście na cmentarz, złożenie do grobu i zakończenie ceremonii pogrzebowych na cmentarzu parafialnym w Chełmie Śląskim.

  Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół