• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Jest porozumienie

  jj

  dodane 17.01.2015 18:50

  Nie będzie likwidacji kopalń. Porozumienie strona rządowa i związkowcy podpisali w sobotę w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

  Porozumienie podpisali Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa i  Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Na sali obecna była także premier Ewa Kopacz, Włodzimierz Karpiński i Władysław Kosiniak-Kamysz, abp Wiktor Skworc, związkowcy i samorządowcy.

  Dominik Kolorz zaapelował do górników o zakończenie protestów. - To porozumienie trudne, ale dobre - stwierdził Kolorz. - Przede wszystkim doprowadziliśmy do tego, że program polskiego górnictwa nie jest programem, który jeszcze 10 dni temu był zagrożeniem likwidacji jego części. Jest to trudny program naprawczy. Utrzymaliśmy miejsca pracy i w zasadzie wszystkie kopalnie, które miały być skazane na szybką likwidację - przekonywał.

  Jako najważniejszy wniosek porozumienia wskazał "docelowe połączenie kapitałowe z energetyką".

  - Jestem przekonana, że dzięki determinacji dzisiaj możemy ogłosić ponad 47 tys. górnikom, którzy byli zatrudnieni w Kompanii Węglowej, że ten niespokojny czas się skończył - mówiła dziennikarzom premier Kopacz. Zapewniła, że jako premier kraju, nadal chce opierać polskie bezpieczeństwo energetyczne na polskim węglu.

  Porozumienie nie przewiduje likwidacji żadnej z kopalń Kompanii Węglowej. Zakłada natomiast, że będą one poddane długim procesom restrukturyzacyjnym.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • peperS
   17.01.2015 22:40
   To "porozumienie" to obrzydliwa ściema.
   Nie wierzę, po prostu nie wierzę.
  • sorcier
   17.01.2015 23:21
   "Porozumienie nie przewiduje likwidacji żadnej z kopalń Kompanii Węglowej"
   (...)
   "Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zostanie sfinansowany pakiet osłonowy dla pracowników LIKWIDOWANYCH kopalń."

   Czy tylko ja dostrzegam tu wewnętrzną sprzeczność?
  • Jan76
   18.01.2015 10:51
   Dotychczas kupowałem "Gościa" ale po podwyżce do 5 zł w sumie bez wyjaśnienia oraz takim tekstom jak wyżej ... pomyślę. A tymczasem polecam bardziej rzeczywiste spojrzenie na "porozumienie" i " nie zamykanie kopalań" http://wpolityce.pl/polityka/229968-ewa-kopacz-zawarla-pakt-z-bronislawem-komorowskim-gornicy-sa-pierwsza-jego-ofiara
  • peperS
   18.01.2015 11:53
   I kolejny tekst o tym, że to nie rząd jest autorem "naprawy" górnictwa, lecz Boston Consulting Group:

   http://www.biztok.pl/gospodarka/bcg-stworzylo-plan-naprawy-kopaln-rzad-go-tylko-przyjal_a19854

   Pan Piechociński Minister Gospodarki u Kopacz, nie umie nawet zatrzeć śladów po własnej indolencji i swoim nieróbstwie.

   Rządzący nie mają żadnego planu naprawczego. Oni biorą ciężkie pieniądze za zasiadanie na stołkach i branie ciężkiej kasy.

   Ten sam proceder odbywa się w Kompanii Węglowej - utrzymanie tej czeredy prezesów, dyrektorów, kierowników, konsultantów, specjalistów kosztuje nas 2 mld zł rocznie. A cała strata kompanii to 3 mld zł. Jak to możliwe?

   Tej węglowej złodziejskiej mafii nie obchodzi, ani kopalnia, ani los górnika. Dla nich to tylko hajer. Niewolnik.

   Ich jedynym interesem jest utrzymanie tej firmy w agonii. Im dłużej będzie trwała, tym dłużej będą brać swoje "menadżerskie" pensje po 50-80 tys. zł na miesiąc. A jak to już runie to wezmą sobie po 2 miliony odpraw, które oczywiście będą im się słusznie należały.

   Oczywiście, bo to wielcy specjaliści od złodziejstwa zgodnego z prawem.

   Nie ulega wątpliwości, że odbywa się machlojka za plecami górników.

   Górnicy co najwyżej mogą sobie pokrzyczeć: "Złodzieje, złodzieje".

   To żadne porozumienie.
   To nieporozumienie.

   Tylko co tam robi arcybiskup?
   Kogo uwiarygadnia swoją obecnością?
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół