• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Rybnik górą!

  Aleksandra Pietryga

  dodane 07.03.2014 19:20

  Zakończył się diecezjalny etap XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej. Rybniczanie zgarnęli trzy pierwsze miejsca!

  Kto zna odpowiedź na pytanie: „Jakie było życiowe motto Marianny Popiełuszko?”. Na pewno uczniowie szkół średnich, którzy wzięli udział w diecezjalnym etapie XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej w Katowicach. 7 marca na Wydziale Teologicznym 55 uczniów z 35 szkół archidiecezji katowickiej walczyło m.in. o indeks Uniwersytetu Ekonomicznego i Wydziału Teologicznego w Katowicach. Stawką było również przejście do kolejnego etapu – ogólnopolskiego.

  W tym roku tematyka konkursu dotyczyła świętych i błogosławionych, którzy w XX wieku ponieśli śmierć męczeńską. Spektrum obejmowało szczególnie męczenników związanych z diecezją bydgoską, która jest gospodarzem tegorocznego wydarzenia. – Najbardziej zaskoczyło mnie to, że tych męczenników pamiętają moi rodzice – dziwi się Monika Wypych z I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku, laureatka II miejsca. – Oczywiście, nie wszystkich i nie osobiście – precyzuje.

  Prawdopodobnie myśli przede wszystkim o bł. ks. Jerzym Popiełuszce, bo i jego biogram trzeba było dobrze przyswoić przed konkursem. Tegoroczna Olimpiada Teologiczna stanowiła gratkę zwłaszcza dla historyków. – Trzeba było ogarnąć wiele dat, cytatów, wydarzeń związanych z życiem i śmiercią męczenników – opowiada Mateusz Fojcik z II LO im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku, zdobywca III miejsca. – Po czasie spędzonym nad ich biogramami pojąłem lepiej sens męczeństwa. Nie bez znaczenia jest też współczesność tych świętych. Stali się dla mnie ludźmi „z krwi i kości”.

  Laureatką pierwszego miejsca została Kinga Boczek z I LO w Rybniku. – Zafascynowała mnie niezłomna wiara tych świadków Chrystusa, którzy żyli w niełatwych czasach – powiedziała zwyciężczyni.

  Do konkursu olimpijczycy przygotowują się pod okiem katechetów. – Kiedy jest się księdzem i czyta się o księżach, którzy oddali życie za Chrystusa, nie chcąc opuścić tych, którym służyli, doznaje się mocnych wrażeń – mówi ks. Piotr Piekło, katecheta z I LO w Rybniku. – To bardzo buduje i dużo uczy.

  Olimpijczycy etapu diecezjalnego przed ogłoszeniem wyników zgromadzili się w kaplicy bł. Jana Pawła II w archikatedrze Chrystusa Króla. Wzięli tam udział w nabożeństwie z uczczeniem relikwii błogosławionego papieża. Na kartkach licealiści spisali swoje prośby i podziękowania do bł. Jana Pawła II oraz postanowienia. Gest ten miał stanowić część duchowego przygotowania do kanonizacji.

  A jaka jest odpowiedź na pytanie o motto życiowe matki bł. Jerzego Popiełuszko? – Zapewne pani Marianna wiele słów powiedziała – śmieje się ks. Robert Kaczmarek z Wydziału Katechetycznego katowickiej Kurii Metropolitalnej. – Organizatorom olimpiady chodziło jednak o konkretne zdanie: „Najważniejsze w życiu to w Boga wierzyć i Boga mieć na pierwszym miejscu”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół