• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • rss
 • Abp Wiktor Skworc dziękuje chorym

  jj

  dodane 09.02.2014 00:18

  "Zbliżający się Światowy Dzień Chorego - to święto chorego, ale nie choroby, mobilizuje nas, aby osobom chorym, niepełnosprawnym, a także doświadczającym ograniczeń wskutek podeszłego wieku podziękować za ich wiarę, za to, że poprzez swoją modlitwę i ofiarowanie cierpień Bogu ubogacają Kościół i umacniają jego misję" – pisze metropolita katowicki w liście pasterskim.

  Abp Skworc wskazuje, że to właśnie chorzy są „światłością świata i solą ziemi”. Rozszerzając tą tezę, podkreśla znaczenie wiary i miłości, które uwidoczniają się w wyniku cierpienia. „Nieraz dopiero w doświadczeniu cierpienia zaczyna się kogoś naprawdę głęboko kochać. Pojawienie się choroby w rodzinie bardzo często sprawia, że choć domownicy czują się przygnieceni ciężarem cierpienia, to jednak wyzwalają w sobie nowe pokłady miłości, cierpliwości i służby” – pisze metropolita.

  Arcybiskup, pochylając się nad cierpieniem ciała i duszy, zaznacza także, że jest ono zawsze tajemnicą, wobec której staje Jezus ukrzyżowany oraz zmartwychwstały. „Chrystus cierpiący, sam doświadczający wielorakiego bólu, pragnie być blisko człowieka chorego i niepełnosprawnego, ogarnia go swoją miłością. Chrystus zmartwychwstały pragnie udzielać łaski uzdrowienia oraz umocnienia w cierpieniu. Cierpienie jest szczególnym miejscem, w którym człowiek może spotkać Chrystusa” – wyjaśnia.

  Przeczytaj całość listu

  Światowy Dzień Chorego co roku obchodzony jest 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym dniu w wielu parafiach organizowane są Msze św. w intencji chorych oraz nabożeństwa lurdzkie z modlitwą o uzdrowienie.

  Na obchody Dnia Chorego do Katowic przyjadą rodzice błogosławionej Chiary Luce Badano – młodej Włoszki, która w wieku 17 lat zachorowała na nowotwór kości, a dwa lata później zmarła. Chorobę potraktowała jako radosne wypełnianie woli Bożej. Sama przygotowała się także na swój pogrzeb, wybrała sukienkę, pieśni mszalne. W 2010 r. papież Benedykt XVI ogłosił ją błogosławioną. Chiara jest także patronką Światowych Dni Młodzieży.

  O życiu błogosławionej jej rodzice opowiedzą na specjalnych spotkaniach. Pierwsze, przeznaczone dla rodzin, odbędzie się 15 lutego o godz. 16 w Zespole Szkół Plastycznych przy ul. Ułańskiej 13 w Katowicach. Drugie – kierowane do młodzieży – zaplanowane jest na 16 lutego na godz. 10.30 w parafii bł. Karoliny w Tychach. Świadectwa rodziców Chiary wysłuchać będzie można także podczas międzynarodowej konferencji „Wiara i miłość wobec bólu duszy – znaczenie duchowości w opiece nad chorymi oraz w doświadczeniu choroby”. Odbędzie się ona 18 lutego o godz. 9 w auli Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach. Tematykę związaną z cierpieniem podejmą m.in. lekarze, personel medyczny, teolodzy. Prelegentami będą m.in. abp Zygmunt Zimowski, tzw. watykański mister zdrowia, ks. prof. Jerzy Szymik oraz ks. Janusz Malski z Rzymu – moderator generalny Cichych Pracowników Krzyża.

  Wstęp wolny.

  • Więcej o obchodach Dnia Chorego w naszej archidiecezji tutaj.
  • Szczegółowy plan międzynarodowej konferencji tutaj.
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół