Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Mariusz
    21.12.2018 11:42
    Dlaczego żałoba narodowa i co znaczą słowa "Oczywiście roztoczę opiekę nad tymi wszystkimi rodzinami ofiar górników i nad tymi wszystkimi, którzy przeżyli"?
    doceń 5
  • tomaszl
    21.12.2018 11:53
    Rozumiejąc wielki dramat rodzin zmarłych górników i nie negując w żaden sposób tragedii, sam pomysł żałoby narodowej jest co najmniej dyskusyjny. Bo jakoś nikt takowej żałoby nie ogłasza po np. listopadowym weekendzie, gdzie na drogach zginęło 50 osób.
    No i termin tej żałoby ustalony na niedzielę przedświąteczną raczej skazuje ją na niebyt. Wątpię aby sieci handlowe wyciszyły sklepową muzykę, a Polacy porzucili radosne przygotowania do Świąt.

    doceń 10
  • Marti
    21.12.2018 12:00
    Niedziela jest dniem radości. Żałobę Narodową powinno się ustalać na inny dzień. Choć bardzo, bardzo wspòłczuję bliskim i polecam ich Panu Bogu...
    doceń 14
  • piotr
    21.12.2018 12:46
    Dokładnie, faux pas, że w niedzielę ogłaszają żałobę. Sobota lepsza, a Niedziela to dzień Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa!
    doceń 11
  • RA-MI
    21.12.2018 13:02
    To prawda. Niedziela świętem radości i wyznaniem wiary w Zmartwychwstałego Pana, w Nim pokładamy nadzieję, że też zmartwychwstaniemy, ofiarujmy więc przyjmowaną komunię świętą w intencji górników, którzy zginęli.
    doceń 16
  • zdziwiony
    21.12.2018 14:54
    Szanowni Państwo, rozważanie czy niedziela jest dobrym dniem, czy nie, jest trochę nie na miejscu. Mieszkam w bardzo bliskiej odległości od miejsca tej tragedii, i poruszyła ona bardzo mocno wiele rodzin naszego regionu, tak mocno związanego z górnictwem. Żałoba narodowa jest symbolicznym uczczeniem pamięci tych, którzy zginęli, a kwestia, że niedziela jest pamiątką Zmartwychwstania jest bardziej kwestią liturgicznego życia Kościoła. Można na to tak popatrzeć, że tym bardziej właśnie w Dzień Pański, w świetle zmartwychwstania łatwiej pogodzić się z taką tragedią. Również modlitwy zanoszone np. w czasie niedzielnych Mszy Świętych mogą być pięknym świadectwem trwania Kościoła na modlitwie w obliczu czyjegoś trudnego doświadczenia, jak również pokazać jedność narodu w dzień żałoby narodowej.
    doceń 13
  • Slavko
    21.12.2018 18:34
    Karwi a to była Polska za Piastów i w 1918-1919,1938-1939,miasto Gustawa Morcinka, polscy górnicy bronili jej przed czeska agresja w1919r. Decyzja o żałobie słuszna.
    doceń 4
  • jan
    21.12.2018 20:20
    Niedziela „Jest Paschą tygodnia, podczas której świętujemy zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią, dopełnienie w Nim dzieła pierwszego stworzenia i początek «nowego stworzenia» (por. 2 Kor 5, 17). Jest dniem, w którym z uwielbieniem i wdzięcznością wspominamy pierwszy dzień istnienia świata, a zarazem zapowiedzią «dnia ostatniego», oczekiwanego z żywą nadzieją, w którym Chrystus przyjdzie w chwale (por. Dz 1, 11; 1 Tes 4, 13-17) i Bóg «uczyni wszystko nowe» (por. Ap 21, 5)”. Dlaczego sobota nie jest dniem żałoby , Wielebny Prezydencie.
    doceń 5
  • odnaleziona
    23.12.2018 02:39
    Szanowni Państwo z komentarzy powyżej lub poniżej : każdy dzień na okazanie smutku po zmarłych jest właściwy, myślę, że Pan Bóg nie obrazi się na ludzi za okazanie współczucia, opuszczenie flag to nie tylko gest..to połączenie się jako Naród Polski z bólem Rodzin, które straciły tam bliskich. Oni z pewnością nie będą teraz cieszyć się przedświątecznymi przygotowaniami i myślę, że takie zjednoczenie się z Rodzinami, które odczuwają tak ogromny ból to właśnie jak najbardziej właściwy gest.
    • Tomaszl
      23.12.2018 19:35
      Jest tylko jeden problem, ludzie umierają codziennie. Jedni w domu, inni w szpitalu, ktoś dziś umrze w pracy, ktoś w drodze do bliskich. Umrze biedak i bogaty, zasłużony, lub nie.
      Śmierć nie ma baczenia ani na tytuły, ani na okoliczności. Rodzi sie pytanie czemu po jednych tragediach cały naród ma okazywać smutek czy współczucie, a po innych już nie. Czemu dzielimy ludzi ze względu na okoliczności ich śmierć i czemu dzielimy ludzi ze względu np. na tragedie związane ze śmiercią ich bliskich.
      Tak być nie powinno.
      doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy