Pokonać dystans

ks. Rafał Bogacki

|

Gość Katowicki 03/2024

publikacja 18.01.2024 00:00

– Bardzo bym sobie życzył, abyśmy nie marnowali czasu na rzeczy zbędne, na to, co nie jest nasycające, co nie jest potrzebne – mówił abp Adrian Galbas do alumnów kilku seminariów.

9 stycznia metropolita katowicki uczestniczył w tradycyjnym spotkaniu kleryków w bazylice franciszkanów. 9 stycznia metropolita katowicki uczestniczył w tradycyjnym spotkaniu kleryków w bazylice franciszkanów.
Rafał Bogacki / Foto Gość

W homilii zwrócił uwagę na różne postawy osób obecnych w czytaniach liturgicznych. Najpierw wskazał na Annę, kobietę nieszczęśliwą, bezdzietną, bez „widocznego błogosławieństwa Boga”. – Anna jednak ze swoim cierpieniem idzie do sanktuarium w Szilo. Nie odreagowuje agresją ani autoagresją, złością, przekleństwem czy smutkiem, który wyrażał się w jakiejś złości wobec otoczenia. Ona przychodzi do Pana i modli się, wylewa przed Nim całą swoją duszę – mówił.

Przywołał także postać Helego, który osądza modlącą się Annę. – On robi coś, co niestety nie jest tylko jego przypadłością. On już wie, że ona jest pijana. Nawet nie próbuje o to zapytać, dociec czy wyjaśnić. Od razu startuje z osądem: „Dokąd będziesz pijana?”. Nawet przez myśl nie przeszło mu, że to kobieta, która się modli. Bóg usłyszał głos jej płaczu, ale Heli tego nie słyszy. Jest surowy i daleki, nieprzystępny i obcy – mówił. Podkreślił, że wielu ludzi cierpi z powodu takiej postawy kapłanów. Zaapelował, by przyszli księża potrafili pokonać dystans, który często odgradza ich od ludzi. – Tego dystansu wielu nie jest w stanie pokonać. My musimy to zrobić – mówił. Zauważył także, iż Heli „potrafi uznać, że postąpił zbyt szorstko”. – Jeśli obserwujemy w sobie taką sytuację, to ona jest błogosławieństwem.

Odnosząc się do Ewangelii, zauważył, że Jezus od razu po powołaniu uczniów zabrał ich „w oko cyklonu”. – Ten, który przyszedł na ziemię, aby pokonać moc złego, od razu ich w to wprowadził – mówił. Zauważył także, że w formacji, a także w duszpasterstwie poświęca się zbyt dużo czasu na to, „co nie jest rozwijające”. – Bardzo bym sobie życzył, abyśmy nie marnowali czasu na rzeczy zbędne, na to, co nie jest nasycające, co nie jest potrzebne – stwierdził.

W adoracji żłóbka, która poprzedziła Mszę św., uczestniczyli klerycy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów, a także czterech seminariów franciszkańskich wchodzących w skład Studium Franciszkańskiego w Krakowie. Tegoroczna adoracja odbyła się w 800. rocznicę powstania pierwszej szopki w Greccio.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.