Inauguracja roku akademickiego 2023/2024 na Wydziale Teologicznym UŚ

xrb

publikacja 05.10.2023 13:33

W czwartek, 5 października zainaugurowano nowy rok akademicki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Na pierwszy rok studiów przyjęto 70 osób na dwa kierunki - teologię i nauki o rodzinie.

Przemówienie inauguracyjne wygłosił dziekan Wydziału Teologicznego UŚ ks. prof. UŚ Jacek Kempa. Przemówienie inauguracyjne wygłosił dziekan Wydziału Teologicznego UŚ ks. prof. UŚ Jacek Kempa.
ks. Rafał Bogacki /Foto Gość

Uroczystości rozpoczęły się w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp senior Wiktor Skworc. 

W homilii zwrócił uwagę na rolę nauki w transformacji i rozwoju regionu. Nawiązał także do nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 (EMN 2024). – Jak podaje Uniwersytet Śląski, najważniejszym celem EMNK 2024 jest zainicjowanie transformacji regionu poprzez naukę, zapewnienie mieszkańcom nieograniczonego dostępu do wiedzy oraz uczynienie z niej podstawowego instrumentu dialogu obywatelskiego – mówił abp Skworc.

Arcybiskup senior zachęcił pracowników Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego do aktywnego włączenia się w inicjatywy związane z Europejskim Miastem Nauki 2024. Nawiązał także do odbywającej się w Katowicach konferencji PRECOP28 (5 i 6 października 2023 r.) oraz przywołał zredagowany w 2018 roku dokument "Nauczanie Kościoła w obronie człowieka i środowiska naturalnego na Górnym Śląsku". Zaznaczył, że „Kościół katolicki na Górnym Śląsku (…) pozostanie pedagogiem społecznym; dalej będzie głosił ewangelię stworzenia; będzie proponował alternatywny sposób rozumienia jakości życia i zachęcał do bardziej kontemplatywnego stylu życia, wolnego od obsesji na tle konsumpcji będącej jedną z przyczyn kryzysu ekologicznego (por. LS 222)”.

Druga część uroczystego rozpoczęcia roku akademickiego odbyła się w auli Wydziału Teologicznego UŚ. W przemówieniu inauguracyjnym ks. prof. UŚ Jacek Kempa, dziekan wydziału, zwrócił uwagę na wkład pracowników naukowych wydziału w działalność Kościoła lokalnego i społeczeństwa. Podkreślił udział środowiska śląskich teologów w pracach synodu archidiecezji katowickiej (2012–2016). Wspomniał także o wkładzie naukowców w przygotowaniu refleksji przed Szczytem Klimatycznym COP24 w 2018 roku. Dziekan Wydziału Teologicznego wskazał także na te obszary, które w najbliższym czasie staną się przedmiotem zainteresowania środowiska naukowego skupionego wokół wydziału. Będą nimi kryzys w Kościele katolickim wywołany aktualnym synodem i troską o autentyczne przeżywanie synodalności, pamięć o historii Kościoła w związku ze zbliżającym się 100-leciem Archidiecezji Katowickiej oraz wkład w inicjatywy związane z Europejskim Miastem Nauki 2024.

Na auli Wydziału Teologicznego dokonano także uroczystej immatrykulacji studentów pierwszego roku oraz wręczono nagrody: Nagrodę Rektora, Nagrodę Wielkiego Kanclerza za najlepsza pracę magisterską oraz nagrody za współpracę międzynarodową. Uczestnicy wysłuchali także wykładu inauguracyjnego ks. prof. UŚ Andrzeja Żądły – „Uczestnictwo w liturgii i duszpasterskiej misji Kościoła w dobie Synodu o synodalności”.

Zapytany o liczbę studentów ks. Wojciech Surmiak, prodziekan ds. kształcenia i studentów, powiedział, że na pierwszy rok przyjęto około 70 studentów na dwa kierunki, czyli teologię i nauki o rodzinie. Ponadto wspomniał o 30 osobach rozpoczynających studia podyplomowe i liczbie wszystkich studentów wydziału – łącznie to około 250 osób.