Abp Wiktor Skworc: Maj to miesiąc szansy budowania wspólnoty z Bogiem, rodzinnej, a także społecznej

Sylwester Strzałkowski

publikacja 06.05.2022 10:01

– Popatrzmy na maj, jako miesiąc szansy budowania wspólnoty i z Bogiem, i rodzinnej, i także społecznej – zachęcał w Radiu eM abp Wiktor Skworc. Zwrócił uwagę, że budowaniu takiej wspólnoty służą przeżywane w rodzinnym gronie w maju I Komunie Święte.

Abp Wiktor Skworc: Maj to miesiąc szansy budowania wspólnoty z Bogiem, rodzinnej, a także społecznej Roman Koszowski /Foto Gość

Abp Wiktor Skworc przypomniał, że w najbliższą niedzielę (8.05), która jest Niedzielą Dobrego Pasterza, 8 diakonów z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego rozpocznie rekolekcje przygotowujące ich bezpośrednio do przyjęcia święceń w stopniu prezbiteratu (odbędą się w sobotę 14.05). Zapowiedział, że w niedzielę będzie czytana w kościołach odezwa do diecezjan, w której arcybiskup zachęca, by diakonów otoczyć modlitwą i wołać do Dobrego Pasterza, żeby posłał robotników na swoje żniwo.

Metropolita wskazał na papieską intencję modlitewną na maj: „Aby ludzie młodzi, powołani do pełni życia, odkryli w Maryi wzór słuchania, głębię rozeznawania, odwagę wiary oraz poświęcenie się służbie”. Zauważył, że to także jest pewien program naszej modlitwy o powołania.

– I Komunia Św. to święto, które może być przeżywane bardzo intymnie we wspólnotach rodzinnych, w niewielkiej grupie. Słowo „komunia” mówi o wspólnocie i Komunia buduje wspólnotę. Tak popatrzmy na maj, jako na miesiąc szansy budowania wspólnoty rodzinnej, z Bogiem i także społecznej – powiedział abp Wiktor Skworc, nawiązując do I Komunii Świętych, które zwyczajowo odbywają się w maju.

Z okazji przypadającej w niedzielę uroczystości św. Stanisława, jednego z głównych patronów Polski, abp Skworc zachęcił do pielgrzymowania do sanktuarium św. Stanisława w jego rodzinnym Szczepanowie, w diecezji tarnowskiej. – Tam łatwiej będzie spotkać się z osobą tego świętego, o którym bł. kard. Stefan Wyszyński mówił, że jest symbolem obrony praw człowieka, a św. Jan Paweł II nazwał go patronem chrześcijańskiego ładu moralnego.