Katowice. Pierwszy licznik do pomiaru ruchu rowerowego

xtom /UM Katowice

publikacja 30.04.2022 11:14

Na drodze rowerowej wzdłuż alei Korfantego, przy skrzyżowaniu z ul. Piastowską, trwają prace przy montażu pierwszego w mieście licznika do pomiaru ruchu rowerowego.

Katowice. Pierwszy licznik do pomiaru ruchu rowerowego Katowice dołączą do grona takich miast, jak Poznań, Szczecin, Wrocław czy Łódź, które w ostatnich latach wprowadziły liczniki rowerowe. D. Czapla /UM Katowice

Droga rowerowa, przy której instalowany jest miernik natężenia ruchu rowerzystów, jest popularnym traktem rowerowym, dzięki któremu z katowickiego rynku można pojechać na wschód, w kierunku Bogucic i Dąbrówki Małej, lub na zachód, w kierunku dzielnicy Dąb i osiedli Witosa oraz Tysiąclecia. Urządzenie będzie dostarczało informacji o liczbie przejeżdżających tędy rowerów w ujęciu dobowym oraz rocznym.

- Liczymy na to, że miernik ruchu rowerowego, prócz swojej oczywistej funkcji, będzie promował również jazdę na rowerze. To też kolejny element metamorfozy al. Korfantego na odcinku rondo-rynek, która poprzez zwężenie obu jezdni oraz nasadzenie drzew i krzewów staje się miejscem bardziej przyjaznym mieszkańcom - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Dodatkowo już niedługo przejazd w kierunku zachodnim zostanie znacznie ułatwiony, dzięki trwającej budowie pochylni dla rowerzystów i pieszych przy tzw. niebieskich blokach. To kolejny krok, obok budowy nowych dróg rowerowych, by zachęcić do częstszego korzystania z rowerów - dodaje prezydent.

Pomiar natężenia ruchu rowerowego odbywa się automatycznie, dzięki czujnikom zliczającym przejeżdżających rowerzystów. Wynik pomiaru pojawi się na wyświetlaczu zamontowanym obok miejsca pomiaru. - W praktyce działać to będzie tak, że rowerzysta będzie przejeżdżał przez zatopioną w ścieżce pętlę indukcyjną. Pętla rejestruje metalowe elementy, z których rower jest zbudowany, dzięki czemu nie policzy pieszego, który np. nieopatrznie wszedł na drogę rowerową - mówi Paweł Sucheta, zastępca naczelnika Wydziału Transportu w katowickim Urzędzie Miasta. - Dzięki urządzeniu będzie wiadomo, ilu rowerzystów przejeżdża tą trasą - dodaje.

Liczniki rowerowe dostarczają informacji o natężeniu ruchu rowerowego, co może być przydatne przy planowaniu przyszłych inwestycji. Testowy montaż urządzenia przyczyni się nie tylko do promowania roweru jako środka transportu indywidualnego, ale również pomoże zbadać efektywność realizowanych przedsięwzięć. Za zakup i instalację licznika odpowiedzialny jest Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach. Koszt tej instalacji to niecałe 100 tys. zł, a jej uruchomienie przewidywane jest na czerwiec.

Od 1 kwietnia mieszkańcy Katowic mogą znowu korzystać z rowerów miejskich. W tym roku będzie dostępnych 125 stacji ich wypożyczania, w których znajdzie się w sumie ok. 1000 jednośladów. Użytkownicy będą mogli z nich korzystać do 1 listopada.