Ruda Śląska-Kochłowice. Abp Skworc wyraził zgodę na posługę duszpasterską grekokatolickiego księdza

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza / KAI / Radio eM

publikacja 31.03.2022 16:41

Ks. Taras Yavorskyy, przybyły z Ukrainy, został przez swego przełożonego skierowany do posługi duszpasterskiej pośród grekokatolików z Polski i Ukrainy.

Ruda Śląska-Kochłowice. Abp Skworc wyraził zgodę na posługę duszpasterską grekokatolickiego księdza W niewielkim sanktuarium znajduje się wyobrażenie groty, w której ukazała się Matka Boża. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Nabożeństwo we wschodnim obrządku odprawiane będzie w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach.

Decyzja metropolity katowickiego jest odpowiedzią na prośbę biskupa Włodzimierza Romana Juszczaka, biskupa eparchii wrocławsko-koszalińskiej Kościoła Greckokatolickiego, z dnia 29 marca 2022 roku.

W korespondencji bp Juszczak informuje, że delegowany do posługi w Rudzie Śląskiej ksiądz Taras Yavorskyy niedawno przyjechał z Ukrainy i zamieszkuje w tym mieście. Biskup grekokatolicki zapewnia, że duchowny skończył w 2000 roku studia teologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie i w zależności od bieżących potrzeb będzie mógł służyć dodatkowo wiernym w innych miejscowościach Górnego Śląska.

"W Rudzie Śląskiej i okolicach mieszka obecnie bardzo wielu obywateli Ukrainy przybyłych do Polski w związku z wojną w Ukrainie. Zwłaszcza obecnie, w związku ze zbrojną agresją wojsk rosyjskich na Ukrainę, potrzebują oni opieki duszpasterskiej w swoim obrządku" – czytamy w korespondencji.

Ks. Taras Yavorskyy został przez swego przełożonego skierowany do posługi duszpasterskiej pośród grekokatolików z Polski i Ukrainy. Nabożeństwo we wschodnim obrządku  w niedziele i święta (według kalendarza juliańskiego) odprawiane będzie na terenie Parafii Trójcy Przenajświętszej w sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach.