Mysłowice. Grób uczestnika bitwy pod Gogolinem upamiętniony

Oddział IPN w Katowicach

publikacja 12.03.2022 22:06

Uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego Wilhelma Marca znakiem pamięci "Tobie, Polsko" odbyła się cmentarzu parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach-Brzęczkowicach.

Mysłowice. Grób uczestnika bitwy pod Gogolinem upamiętniony Uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego Wilhelma Marca znakiem pamięci "Tobie, Polsko". Monika Kobylańska

W wydarzeniu w sobotę 12 marca wzięli udział: rodzina powstańca - Joanna Kusz-Drozdowska  i Beata Labus-Tylek oraz prezes IPN Karol Nawrocki, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder, prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz, a także mieszkańcy Mysłowic.

- Ten dzień jest dniem zwycięstwa pamięci nad niepamięcią. Pochylamy się nad grobem Wilhelma Marca, by powiedzieć, że Rzeczpospolita Polska pamięta o swoich bohaterach, o tych, którzy oddali swoją młodość, swoją gotowość do walki, bardzo często swoje życie, aby Polska na tych terenach trwała i aby polskie serce biło dzisiaj dla nas wszystkich - powiedział prezes IPN przy grobie bohatera, oznaczonym znakiem "Tobie, Polsko".

- To właśnie te słowa przyświecały Wilhelmowi Marcowi, gdy Polsce się poświęcał - podkreślił K. Nawrocki. - To Polsce przecież oddał swoją walkę w powstaniach śląskich, to dla Polski służył w Polskich Kolejach Państwowych w okresie II Rzeczypospolitej, to także dla Polski w okresie II wojny światowej służył w konspiracji - przypominał.

- Akcja "Tobie, Polsko" łączy w sobie autorytet państwa polskiego, zamknięty w działaniach IPN, i zaangażowanie oraz oczekiwania społeczne: oba te wymiary sprawiają, że dzisiejsza uroczystość chwyta za serce - przyznał prezes IPN.

O idei znaku pamięci "Tobie, Polsko" opowiedział podczas uroczystości Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, zaś sylwetkę powstańca Wilhelma Marca przedstawił Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach. Kustosz Muzeum Miasta Mysłowice Wojciech Kubowicz przybliżył historię powstań w Mysłowicach. Modlitwie w intencji powstańców przewodniczył  proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach ks. Grzegorz Wita.

Plutonowy Wilhelm Marzec urodził się 27 stycznia 1900 r. w Szopienicach. Był członkiem Związku Sokołów Polskich w Państwie Niemieckim oraz Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Służył w Grupie Szopienice POW GŚ pod dowództwem Emila Kłoska, a następnie Karola Spili. Na terenie Szopienic walczył w czasie I i II powstania śląskiego. Zaangażowany w akcję plebiscytową, ochraniał polskie pochody i wiece, łącznie z uroczystością Święta 3 Maja w 1920 r. w Opolu. W trakcie III powstania śląskiego brał udział w walkach z Niemcami, a w bitwie pod Gogolinem został poważnie ranny. Po 1921 r. należał do Związku Weteranów Powstań Śląskich oraz Związków Peowiaków. Po powstaniach zawodowo związany był z PKP. W latach 1941-1945 służył w partyzanckim oddziale Armii Krajowej. Za udział w powstaniach został uhonorowany Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi I Klasy, Krzyżem Niepodległości oraz Śląskim Krzyżem Powstańczym. Zmarł w 1961 r. i został pochowany w Mysłowicach.