Abp Skworc: Pasterze i wierni tworzą na Górnym Śląsku "zagłębie pracy i modlitwy"

msp

publikacja 05.02.2022 12:20

Słowo powitania metropolity katowickiego w czasie liturgicznej inauguracji posługi arcybiskupa koadiutora abp. Adriana Galbasa.

Abp Skworc: Pasterze i wierni tworzą na Górnym Śląsku "zagłębie pracy i modlitwy" - W klimacie jedności i współdziałania będziemy współpracować z arcybiskupem koadiutorem dla dobra Kościoła na Górnym Śląsku i wraz z nim w Duchu Świętym szerzyć Chrystusowy pokój. Pax Christi - zapowiedział abp Wiktor Skworc, nawiązując do biskupiego zawołania abp. Adriana Galbasa. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

W słowie wprowadzającym do uroczystości abp Wiktor Skworc nawiązał do historii diecezji. - Chwila jest niewątpliwie historyczna, bo oto po raz drugi w swojej niespełna 100-letniej historii Kościół katowicki otrzymuje biskupa koadiutora, dziś w osobie arcybiskupa Adriana Galbasa, uprzednio biskupa pomocniczego diecezji ełckiej, za co papieżowi Franciszkowi dziękujemy - mówił metropolita. Przypomniał tym samym bp. Herberta Bednorza, który jako koadiutor został przydzielony ciężko choremu bp. Stanisławowi Adamskiemu i sprawował tę funkcję od 1950 do 1967 r.

Słowo wprowadzające abp. Wiktora Skworca.

Witając w diecezji abp. Adriana Galbasa, metropolita przypomniał zadania, jakie czekają w najbliższym czasie, m.in. zbliżające się obchody 100-lecia Kościoła katowickiego. - W związku z tym otrzymuje ksiądz arcybiskup, zgodnie z prawem kanonicznym, nominację na wikariusza generalnego, w której szczegółowo zostały zapisane zadnia i obowiązki. Wśród nich - obowiązek wizytacji kanonicznych parafii, udzielania sakramentu bierzmowania oraz koordynowania procesu synodalnego w naszej archidiecezji. Będziemy też wspólnie z Archidiecezjalną Radą Duszpasterską pracowali nad programem duszpasterskim przygotowującym do jubileuszu archidiecezji - mówił abp Wiktor Skworc.

Metropolita zapowiedział wspólną modlitwę w sanktuarium w Piekarach Śląskich. - Pasterze Kościoła na Górnym Śląsku z duchowieństwem i wiernymi świeckimi tworzą, jak to pięknie powiedział Jan Paweł II Wielki, "zagłębie pracy i modlitwy". To wspólnota przez wieki wypracowała konkretny, oparty na Ewangelii, system wartości. Mieści się w nim również troska o nasz wspólny dom w duchu encykliki "Laudato si'", czego wyrazem była nasza - nie tylko duszpasterska - obecność na światowej konferencji klimatycznej w Katowicach, COP-24 w roku 2018 - mówił. - Człowiek, jako żyjący obraz Boga, jest najważniejszy i salus animarum. W nowej, pandemicznej, inflacyjnej, pełnej zagrożeń, niepewnej i chaotycznej rzeczywistości trzeba, abyśmy wracali do podstawowych, ewangelicznych wartości: porozumienia i dialogu, wzajemnej pomocy, "kultury troskliwości", jak to ujmuje papież Franciszek – dodał. - Wszystkimi relacjami powinna rządzić miłość i sprawiedliwość, którym matkuje Pani Piekarska, Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej - podkreślił abp Skworc.

Metropolita katowicki zapowiedział wspólne działanie z arcybiskupem koadiutorem, które będzie sprzyjać szerzeniu Chrystusowego pokoju. Prosił również o modlitwę w intencji abp. Adriana Galbasa za wstawiennictwem patronów archidiecezji katowickiej: Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, św. Jacka, św. Barbary, św. Floriana; bł. ks. Emila Szramka, bł. ks. Józefa Czempiela i bł. ks. Jana Machy.

Na następnej stronie pełny tekst powitania

Eucharystią budujmy Kościół.

Słowo Abp. Katowickiego; liturgiczna inauguracja posługi  Abp Koadiutora; 2022.02.05.

1. Chwila jest niewątpliwie historyczna, bo oto po raz drugi w swojej niespełna 100-letniej historii Kościół katowicki otrzymuje biskupa koadiutora, dziś w osobie arcybiskupa Adriana Galbasa, uprzednio biskupa pomocniczego diecezji ełckiej, za co papieżowi Franciszkowi dziękujemy.

W tej godzinie rozpoczyna Ksiądz Arcybiskup posługę pasterską w Kościele katowickim. Celebrujemy Eucharystię, w której uczestniczy znacząca reprezentacja duchowieństwa i wiernych świeckich, także osoby życia konsekrowanego. Witamy Księdza Arcybiskupa serdecznie w Kościele katowickim i prosimy o modlitwę z nami i za nas.

Arcybiskupie Koadiutorze! Przed nami ściśle określony przez prawo kanoniczne czas wspólnej drogi (razem z biskupami pomocniczymi) służby pasterskiej w szczególnym czasie obchodów 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski i duszpasterskich przygotowań do jubileuszu 100-lecia istnienia kościelnej struktury, diecezji śląskiej vel katowickiej, utworzonej dnia 28 października 1925 roku bullą Vixtum Poloniae Unitas.   

W związku z tym otrzymuje Ksiądz Arcybiskup, zgodnie z prawem kanonicznym, nominację na wikariusza generalnego, w której szczegółowo zostały zapisane zadnia i obowiązki. Wśród nich – obowiązek wizytacji kanonicznych parafii, udzielania sakramentu bierzmowania oraz koordynowanie procesu synodalnego w naszej archidiecezji. Będziemy też wspólnie z Archidiecezjalną Radą Duszpasterską pracowali nad programem duszpasterskim przygotowującym do jubileuszu archidiecezji.       

2. Księże Arcybiskupie Koadiutorze! Jest moja powinnością wprowadzać Cię we wszystkie sprawy Kościoła na Górnym Śląsku i w niełatwe sprawy mieszkańców naszej górnośląskiej Ojcowizny. Dlatego jutro będziemy razem w piekarskim sanktuarium, gdzie pasterze Kościoła katowickiego pielgrzymują wraz z wiernymi do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, aby modlitwą i społecznym nauczaniem wyrażać troskę o dobro wspólne i głosić za Janem Pawłem II ewangelię pracy.    

Pasterze Kościoła na Górnym Śląsku z duchowieństwem i wiernymi świeckimi tworzą jak to pięknie powiedział Jan Paweł Wielki „zagłębie pracy i modlitwy”. Ta wspólnota – przez wieki wypracowała konkretny, oparty na Ewangelii, system wartości. Mieści się w nim również troska o nasz wspólny dom w duchu encykliki „Laudato si”, czego wyrazem była nasza – nie tylko duszpasterska - obecność w światowej konferencji klimatycznej w Katowicach, COP-24 w roku 2018.    

Człowiek – jako żyjący obraz Boga – jest najważniejszy w naszej posłudze i salus animarum. W nowej, pandemicznej, inflacyjnej, pełnej zagrożeń, niepewnej i chaotycznej rzeczywistości trzeba abyśmy wracali do podstawowych, ewangelicznych wartości: porozumienia i dialogu, wzajemnej pomocy, „kultury troskliwości” – jak to ujmuje papież Franciszek. Wszystkimi relacjami powinna rządzić miłość i sprawiedliwość, którym „matkuje” Pani Piekarska, Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.

3. W Dyrektorium o pasterskiej posłudze biskupów Apostolorum Successores w p. 72 czytamy: "Biskup koadiutor. Jeśli okoliczności się tego domagają, Stolica Apostolska może mianować biskupa koadiutora (por. kan. 403 § 3). Biskup diecezjalny przyjmie go chętnie i w duchu wiary oraz zainicjuje z nim skuteczną komunię na mocy wspólnej odpowiedzialności biskupiej, budując autentyczne relacje, które dla dobra diecezji powinny być jeszcze mocniejsze i bardziej braterskie. Biskup diecezjalny będzie ciągle miał na względzie to, że biskup koadiutor ma prawo następstwa (por. kan. 403 § 3), stąd własne inicjatywy będzie realizował w pełnej zgodzie z nim, tak by droga dla przyszłego wykonywania posługi pasterskiej przez biskupa koadiutora pozostała w pełni otwarta".

Właśnie w wyżej opisanym klimacie jedności i współdziałania będziemy współpracować z Arcybiskupem Koadiutorem dla dobra Kościoła na Górnym Śląsku i wraz z nim "w Duchu Świętym" szerzyć Chrystusowy pokój. Pax Christi.

Bracia i siostry, serdecznie was proszę o modlitwę w intencji arcybiskupa Adriana i przyzywam ku pomocy patronów archidiecezji katowickiej – Matkę Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, św. Jacka, św. Barbarę, św. Floriana; bł. Emila Szramka, bł. Józefa Czempiela i ostatnio beatyfikowanego ks. Jana Franciszka.

A teraz Eucharystią budujmy Kościół, bo Ecclesia de Eucharistia vivit. A zatem przeprośmy Boga za nasze grzechy.