Śląskie na EXPO w Dubaju

xtom / ślaskie.pl

publikacja 02.02.2022 06:00

Od 27 stycznia do 2 lutego podczas Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju prezentuje się województwo śląskie.

Śląskie na EXPO w Dubaju Hasło "Silesia - Land of opportunity" nawiązuje bezpośrednio do hasła Polski i głównej wystawy Pawilonu Polskiego: "Poland. Creativity inspired by nature" oraz hasła Strefy Wystaw Czasowych "Poland. Land of plenty". ślaskie.pl

Wystawy Światowe zawsze były miejscem łączącym kultury z całego świata, także w znaczeniu biznesowym. Stanowią forum prezentacji osiągnięć gospodarczych i naukowych, wspólnego poszukiwania rozwiązań dla problemów globalnych. To właśnie na nich w Dubaju jeszcze przez kolejnych kilka miesięcy będzie skupiał się cały gospodarczy świat. Expo jest tym bardziej wyjątkowe również pod innym względem – po raz pierwszy odbywa się w regionie Bliskiego Wschodu. Cieszę się, że mamy szansę zaprezentować Województwo Śląskie w tej części świata – pokazać nasz potencjał gospodarczy, naszą regionalną kulturę i wartości - podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Silesia - Land of opportunity (Śląsk regionem możliwości) to hasło przewodnie Tygodnia Województwa Śląskiego na EXPO 2020. Temat przewodni pokazuje region poprzez pryzmat siły możliwości, która z jednej strony jest widoczna w zmianach, transformacji i innowacyjności województwa śląskiego, a z drugiej strony - możliwości wykorzystania potencjału i skorzystania z osiągnięć regionu w zakresie gospodarczym, turystycznym, kulturowym.

Głównymi celami obecności regionu na EXPO 2020 jest prezentacja potencjału firm województwa śląskiego, a tym samym promocja wzajemnych kontaktów gospodarczych i nawiązanie współpracy z partnerami gospodarczymi z krajów Zatoki Perskiej.

Poza ekspozycją w Pawilonie Polskim w tzw. Strefie Wystaw Czasowych, województwo śląskie przygotowało szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. występy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, pokazy kulinarne prowadzone przez Remigiusza Rączkę, gry, parady, zabawy i warsztaty dla dzieci organizowane przez Śląski Festiwal Nauki, występy teatralne oraz wiele atrakcji związanych z motywem przewodnim koncepcji tj. koronką koniakowską - pokazy heklowania i mody, prezentacje czy live performance polskiej artystki ulicznego street artu - Nespoon.