Rybnik. Projekt Centrum Aktywności Lokalnej w dzielnicy Kłokocin doceniony

prze, UM Rybnik

publikacja 21.01.2022 12:18

Projekt Centrum Aktywności Lokalnej w rybnickiej dzielnicy Kłokocin został nominowany do najważniejszej nagrody architektonicznej w Europie.

Rybnik. Projekt Centrum Aktywności Lokalnej w dzielnicy Kłokocin doceniony Marcin Giba

Centrum Aktywności Lokalnej (CAL) znalazło się na liście 40 projektów nominowanych do nagrody EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych na świecie, ustanowiona w 1988 r. przez Unię Europejską i Fundació Mies van der Rohe w Barcelonie.

Wyboru 40 projektów nominowanych do nagrody międzynarodowe jury dokonało spośród 532 wyjątkowych realizacji z całej Europy. Na tzw. „krótkiej liście” ogłoszonej podczas ceremonii otwarcia wystawy „Transformation Strategies: European Architecture as Caregiver” w Lithuania EXPO 2020 na Expo 2020 Dubai znalazły się dwa projekty z Polski, w tym projekt Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku autorstwa MWArchitekci.

Centrum Aktywności Lokalnej powstało w 2019 roku w dzielnicy Kłokocin u zbiegu ulic Brackiej i Chłodnej. Składa się ono z dwóch budynków: głównego, zaplanowanego jako miejsce spotkań, wraz z lokalem użytkowym i zapleczem sanitarnym oraz wiaty z siedziskami. Specjaliści podkreślają, że projekt budynku, doskonale wkomponowanego w okoliczną zabudowę, łączy estetykę z funkcjonalnością i skromność z wyrafinowaniem.

– Mieszkańcy zyskali przestrzeń, z którą mogą się utożsamiać. To miejsce zachęca nowoczesną aranżacją, dając możliwość organizacji w komfortowych warunkach różnego typu działań, takich jak przedstawienia, zawody sportowe, spotkania, festyny, zebrania. To bardzo ważne dla integracji lokalnej społeczności dzielnicy – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W lutym 2022 r. ogłoszona zostanie finałowa piątka EU Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award, W kwietniu poznamy zwycięzcę nagrody.

Poniżej galeria zdjęć CAL w Kłokocinie