Kobiór. Jest nowy Dom Pomocy Społecznej, ale brakuje decyzji wojewody śląskiego na prowadzenie placówki [ZDJĘCIA]

Agnieszka Skrzypczyk-Plaza/ Radio eM

publikacja 20.01.2022 13:28

Dom Pomocy Społecznej "Dobre Miejsce" prowadzony przez tyski samorząd od jesieni jest gotowy do przyjęcia seniorów, ale nie może funkcjonować. Przeprowadzkę blokuje wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Kobiór. Jest nowy Dom Pomocy Społecznej, ale brakuje decyzji wojewody śląskiego na prowadzenie placówki [ZDJĘCIA] Świeżo wyremontowany Dom Pomocy Społecznej w Kobiórze Fot. Kamil Peszat, UM Tychy

Dom Pomocy Społecznej 'Dobre miejsce" w Kobiórze mógłby już gościć seniorów, ale nie ma na to zgody wojewody śląskiego. Jarosław Wieczorek zaskarżył dwie uchwały tyskiego magistratu o powołaniu DPS i jego statucie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wojewoda ma wątpliwości, co do tego, czy gmina Tychy może realizować swoje zadania na terenie innej gminy - tłumaczy rzeczniczka wojewody, Alina Kucharzewska:

Ewa Gruniok, rzeczniczka tyskiego magistratu, dziwi się, że tak sprawa wygląda.  

Tyscy urzędnicy z kolei twierdzą, że w prawie nie ma takiego zakazu, a takich przypadków w Polsce jest wiele i do tej pory nikt nie miał co do tego żadnych wątpliwości. Teraz decyzja w tej sprawie należy do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Kobiór. Jest nowy Dom Pomocy Społecznej, ale brakuje decyzji wojewody śląskiego na prowadzenie placówki [ZDJĘCIA]   DPS w Kobiórze czeka na lokatorów Fot. Kamil Peszat, UM Tychy