WSŚD. Izba Pamięci bł. ks. Jana Machy zaprasza

msp

publikacja 20.01.2022 15:05

Stworzona w budynku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przestrzeń przybliża postać błogosławionego absolwenta śląskiego seminarium.

WSŚD. Izba Pamięci bł. ks. Jana Machy zaprasza Odwiedzający Izbę Pamięci mogą zobaczyć m.in. sutannę i pas klerycki błogosławionego. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Wiadomo już, że izba jest dostępna dla zwiedzających w poniedziałki w godzinach od 10 do 12 i od 15 do 17. W sprawie wizyty należy się kontaktować pod numerem telefonu: 519 546 150.

W izbie pamięci można zobaczyć wiele przedmiotów, które były własnością bł. ks. Jana. – Klęcznik, kałamarze, błogosławieństwo papieskie Piusa XII z okazji prymicji czy tableau rocznika święceń 1939 to oryginalne rzeczy związane z ks. Janem Machą. Książki pochodzą ze zbiorów naszego seminarium, więc z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że błogosławiony z nich korzystał – zaznacza ks. Marek Panek, rektor Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

– Życie ks. Jana to raczej pewien impuls czy inspiracja. Wierzymy w świętych obcowanie, więc nasz patron, mam nadzieję, będzie dla nas również orędownikiem, pomocnikiem w zbliżaniu się do świętości, każdemu jego własną drogą. To, co dla mnie jest najistotniejsze w jego postaci, to bardzo szeroko rozumiane męczeństwo. Najpierw męczeństwo w mężnym znoszeniu codzienności, które doprowadziło do męczeństwa pojmowanego jako oddanie życia. Drugim takim elementem jest ogromna pokora, która wyraża się w tym najsłynniejszym cytacie: „Bez jednego drzewa las lasem zostanie”, rozsławionym przez panią Dagmarę Drzazgę. Ks. Jan był świadom, że umiera za wielkie dzieło, którego był współtwórcą, ale równocześnie nie przeceniał swojej roli. Cenię w nim także umiejętność odnalezienia się w każdych realiach i danie odpowiedzi na potrzeby czasu. Dlatego warto stawiać go jako przykład dla każdego pokolenia, tym bardziej dziś – mówi ks. Marek Panek.