Abp Skworc do sześciu nowych akolitów: Brońcie dnia Pańskiego!

Przemysław Kucharczak Przemysław Kucharczak

publikacja 11.12.2021 14:13

Sześciu alumnów śląskiego seminarium przyjęło posługę akolitatu. Od teraz mogą pomagać kapłanom i diakonom przez przygotowywanie ołtarza i naczyń liturgicznych oraz w rozdawaniu Komunii Świętej.

Abp Skworc do sześciu nowych akolitów: Brońcie dnia Pańskiego! Abp Wiktor Skworc ustanowił sześciu alumnów IV roku śląskiego seminarium akolitami. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

Tych sześciu nowych akolitów to Paweł Kaszuba z parafii Świętej Rodziny w Piekarach Śląskich, Mateusz Ochojski z parafii MB Fatimskiej w Katowicach, Dominik Piórkowski z parafii św. Piotra i Pawła w Piekarach Śląskich, Łukasz Porwit z parafii Chrystusa Króla w Lędzinach, Sławomir Skrobol z parafii św. Jana Chrzciciela w Studzienicach i Łukasz Tomczyk z parafii św. Wojciecha w Radzionkowie.

Tych sześciu formuje się obecnie na czwartym roku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego.

Posługi akolitatu udzielił im 11 grudnia w kaplicy seminarium w Katowicach abp Wiktor Skworc. W homilii zwrócił uwagę na ustanowiony przez Boga szabat, w którym człowiek powinien przerwać codzienne prace i odpocząć. - Szabat jest dniem sprzeciwienia się niewolnictwu pracy i ubóstwieniu pieniądza. To na takim rozumieniu świętowania szabatu zrodził się dzień Pański, jako pierwszy dzień tygodnia, dzień Zmartwychwstałego - powiedział. - Dlatego, pielęgnując tradycję Kościoła na Górnym Śląsku, który od dziesięcioleci woła: „Niedziela jest Boża i nasza”, proszę was akolici i wszyscy tu obecni: brońcie dnia Pańskiego! Niech w tej sprawie wasze słowo płonie jak pochodnia - wezwał.

Mówił, że swoją gorliwością i przykładem w tej sprawie mają za zadanie, jak Eliasz, „zmniejszyć ich liczbę”, to znaczy liczbę profanujących niedzielę. Doprecyzował, że nie chodzi o pierwszy dzień tygodnia jako miarę czasu, lecz o osobę Zmartwychwstałego. - Wszak niedziela to Jego dzień! - powiedział.

Arcybiskup katowicki wskazał, że akolita jest sługą Eucharystii i obrońcą dnia Eucharystii, czyli niedzieli. - Jesteście zaproszeni do „budowania kultury niedzieli wolnej od przymusu pracy. Niech będzie ona dniem odpoczynku i wzmocnienia sił, odrodzenia osłabionych więzi rodzinnych i społecznych. Niech będzie okazją do emocjonalnego wyciszenia, a także do budowania wspólnoty rodzinnej, religijnej i narodowej". Bo niedziela jest swoistym „spoiwem” budującym wspólnotę eklezjalną i społeczną. Zaś wspólnotowe przeżywanie niedzieli wzmacnia rodzinę i społeczeństwo; ponadto - niedzielny czas wolny - prowadzący niejako automatycznie do spotkania z naturą i kulturą, ubogaca człowieczeństwo i mocniej osadza człowieka w realiach stworzonego świata, w historii ojcowizny i ojczyzny oraz Kościoła. Świętowanie buduje naszą tożsamość indywidualną i zbiorową - powiedział.

Metropolita katowicki wspominał niedawne Msze św. w katedrze w Katowicach: beatyfikacyjną ks. Jana Machy oraz barbórkową, z górnikami i za górników. - Ujmujące były rzesze wiernych uczestniczących w pełni w Eucharystii, rzesze wiernych, w tym mężczyzn przystępujących do Komunii św. To ci, w których dokonuje się proces upodobnienia się do Chrystusa, co raduje serce szafarza Eucharystii. Niech i was raduje, wszak stajecie się dziś nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. Niech was raduje każda Hostia - Ciało Chrystusa podane wiernemu, który słowem "Amen" wypowiada swoją gotowość do podejmowania misji w imieniu Chrystusa i budowania Kościoła - wspólnoty. Idźcie pełnić misję i budować! Jesteście posłani w pokoju Chrystusa - powiedział.

Poniżej galerie zdjęć