Muzyka pełna tęsknoty

ks. Rafał Skitek /Radio eM

publikacja 06.12.2021 13:00

W kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Katowicach-Podlesiu zabrzmiały tradycyjne pieśni adwentowe w zupełnie nowych aranżacjach. W klimat adwentowej medytacji wprowadzili utalentowani muzycy polskiej sceny muzycznej. Organizatorem wydarzenia było Radio eM, partnerem firma Tauron S.A.

Muzyka pełna tęsknoty

To była pełna radości i tęsknoty opowieść o nadziei oczekiwania, głęboka,  pełna wiary adwentowa medytacja.

Głównym wizjonerem Koncertu Światła jest Rafał Kierpiec. To on wsłuchując się w tradycyjne melodie adwentowe postanowił tchnąć w nie nowego  ducha, dać im nową odsłonę, opowiedzieć o potrzebie czekania innym językiem. Zresztą muzycy od dawna żywili przekonanie, że Adwent i związane z nim oczekiwanie domaga się nowej oprawy muzycznej, innych form wyrazu. – Choćby dlatego, że w przestrzeni publicznej, zwłaszcza sakralnej, organizuje się bardzo często koncerty kolęd, nieco rzadziej pieśni pokutnych, ale w Adwencie podobnych inicjatyw jest zdecydowania mniej albo nie ma ich wcale - mówi  Dominika Kierpiec-Kontny.

Uczestnicy Koncertu Światła byli poruszeni. Nowe aranżacje pieśni adwentowych zaskoczyły i oczarowały. Były przyczyną radości i pozytywnej ekscytacji. Dokładnie  taki  był  zamiar artystów  muzyków – odczytać na nowo tradycyjne pieśni adwentowe w ich warstwie muzycznej i tekstowej, wprowadzić w stan oczekiwania  i wskazać na światło, którym jest Chrystus.

Połączenie oryginalnych osobowości o odmiennej wrażliwości muzycznej okazało się fenomenalnym zabiegiem artystycznym. Zestawienie utytułowanego zespołu SĄSTĄD (Dominika Kierpiec-Kontny, Rafał Kierpiec, Natalia Tomecka), wybitnych jazzmanów (Szymona Kamykowskiego – saksofonista, EWI,Szymon Madej – perkusista), z Basią Pospieszalską, gościem specjalnym koncertu znalazło wielkie uznanie u śląskiej publiczności. Mocniejsze, nieco prowokujące brzmienia „sąstądowców” doskonale korespondowały z aksamitną barwą głosu Basi Pospieszalskiej. Wykonana przez nią adwentowa pieśń „Archanioł Boży Gabryjel” była poruszająca, bardzo subtelna i delikatna.

Artyści planują kolejne koncerty adwentowe. Więcej szczegółów można  znaleźć na ich stronie – Koncert Światła. Zaś więcej o artystach, ich  twórczości i samym koncercie w papierowym wydaniu Gościa Niedzielnego na 12 grudnia, tj. III Niedzielę Adwentu.

Organizatorem spotkania  było Radio eM (Instytut Gość Media). Partnerem wydarzenia była firma Tauron SA.